اطلاعيه

کميته مرکزی سازمان اتحاد فدائيان خلق ايران در مورد جنگ در اوکراين

نه به جنگ  نه به ویرانی،  آری به دیپلماسی و صلح

چهار روز از تهاجم روسیه به اوکراین می‌گذرد. در این چهار روز صدها نفر از غیر نظامیان در نتیجه بمباران شهرها و حمله نظامی کشته و زخمی شده‌اند. همچنین، علیرغم فقدان آمار واقعی و اخبار تبلیغاتی دو طرف، می‌توان حدس زد که بدنبال حمله گسترده ارتش روسیه و مقاومت شدید ارتش اوکراین، علیرغم نابرابری جثه نظامی آنها در برابر روسیه، بسیاری از سربازان دو طرف به خاک افتاده‌اند.

رئیس جمهور روسیه با صدور دستور حمله به اوکراین قوانین شناخته شده بین‌المللی، احترام به استقلال دیگر کشورها، حق حاکمیت ملی آنها  و حفظ صلح و حل مناقشات از طریق دیپلماتیک را زیر پا گذاشته و جنگی تمام عیار را در شرق اروپا به راه انداخته است.

امروز مردم بیگناه اوکراین  وجه المصالحه مبارزه قدرت بین  آمریکا و متحدین غربی آن از یک سو و بلند پروازی‌های هیات حاکمه روسیه شده‌اند. از زمان سقوط اردوگاه «سوسیالیسم » واقعا موجود، پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، که بزرگترین پیمان نظامی بین آمریکا و کشورهای اروپائی است، دامنه نفوذ خود را گسترش داده و تقریبا تمامی کشورهای سابق اردوگاه سوسیالیستی را به درون خود جذب کرده و به نزدیکی مرزهای روسیه رسیده است. در ادامه این گسترش حوزه نفوذ است که مسئله عضویت اوکراین در ناتو به شدت مورد اعتراض روسیه قرار گرفته است.  هیات حاکمه روسیه  که تقسیم حوزه نفوذ جهانی ایجاد شده پس از فروپاشی شوروی سابق را، دیگر قبول ندارد و درپی اهداف و مقاصد سلطه‌جویانۀ خاص خود به عنوان یک ابر قدرت در کنار چین و آمریکاست، با استقرار ناتو در مرزهای خود مخالف است و در این مخالفت هم پیمانی چون چین را با خود دارد.

یکی از عوارض آشکار این بحران وجنگ، طبعاً تقویت میلیتاریسم در صحنه جهانی و احیا وتشدید جنگ سرد است که مسلما به زیان مردم اوکراین و روسیه و همه مردمان زحمتکش و صلحدوست در جهان خواهد بود.

جنگ روسیه و اوکراین یک مناقشه و جنگ منطقه‌ای نیست. روسیه دومین قدرت اتمی دنیا و یکی از قدرتمندترین ارتشهای دنیا است. اوکراین به امید مداخله ناتو وارد این مناقشه شد. تا کنون علاوه بر تحریم‌های شدید علیه روسیه، برخی از کشورهای عضو ناتو به ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین بسنده کرده‌اند وفعلا ناتو از ورود مستقیم دراین جنگ خودداری کرده است، ولی هرگاه این جنگ به رودرروئی مستقیم ناتو و روسیه کشیده شود، نتیجه آن نه تنها ناروشن است، بلکه بسیار ویرانگرخواهد بود .

 امروز در چهارمین روز جنگ، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در بحبوحه تنش با غرب بر سر مساله اوکراین و در واکنش به بیانیه‌های خصمانه و تهاجمی ناتو، به نیروهای بازدارنده هسته‌ای کشورش، آماده‌باش داد

صلح جهانی در خطر است. جنگ و حمله نظامی و کشته شدن مردم بیگناه زیر بمباران موشک و توپ و گلوله باران غیر قابل پذیرش است. این جنگ باید متوقف شود و نیروهای روسیه باید به داخل خاک خود بازگردند.

ما حمله  نظامی روسیه به اوکراین را نقض حق حاکمیت ملی اوکراین  دانسته و آن را محکوم می‌کنیم. از نظر ما راه جلوگیری از گسترش ناتو به شرق اروپا و تشدید تنش‌ها، که باعث به خطر انداختن صلح جهانی و تشدید جنگ است، نه از طریق دامن زدن به جنگ که با تکیه بر نیروی تمامی مردم و طرفداران صلح در کشورهای شرق اروپا و سرتاسر جهان و از طریق دیپلماسی می‌باشد.

کمیته مرکزی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران

یکشنبه ٨ اسفندماه ١٤٠٠  – ٢٧ فوریه ٢٠٢٢