اجرای حکم اعدام دست‌کم ۱۰ زندانی در يک روز، اجرای حکم اعدام شورش مروتی

با اجرای حکم اعدام دست‌کم سه زندانی دیگر به نام‌های جمیل عبدالله‌زاده، مهران امیری و رسول نارویی شمار زندانیانی که در روز جاری در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند به ۱۰ نفر رسید که شش نفر از آنها زندانیان بلوچ بوده‌اند.

 بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ (۲۱ آگوست ۲۰۲۳)، حکم اعدام دو زندانی به نام‌های مهران امیری ۴۵ ساله و جمیل عبدالله‌زاده ۴۱ ساله در زندان مرکزی قزوین اجرا شد.
 به نوشته سازمان حقوق بشر ایران، این دو زندانی سه سال پیش به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر بازداشت و توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بودند.
 از سوی دیگر، هم‌زمان حکم اعدام رسول نارویی ۲۹ ساله و اهل رودبار جنوب در زندان کهنوج استان کرمان اجرا شده است. به نوشته حال‌وش این زندانی ۴ سال پیش به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.
هه‌نگاو امروز از اجرای حکم اعدام دست‌کم ۷ زندانی دیگر به اتهامات مرتبط با مواد مخدر در زندان‌های زاهدان، اهواز و کرمان خبر داده بود.

حکم اعدام شورش مروتی، که پیشتر در جریان شورش زندانیان زندان مرکزی سقز فرار کرده و بعدها دوباره بازداشت شده بود، در زندان مرکزی سنندج (سنه) اجرا شد. وی پیشتر به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.


 بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ (۲۲ آگوست ۲۰۲۳)، حکم اعدام شورش مروتی، زندانی اهل سقز در زندان مرکزی سنندج به اجرا در آمد.
 حکم اعدام این زندانی قرار بود که روز پنجشنبه هفته گذشته اجرا شود که با عدم حضور اولیای دم اجرا نشد. هه‌نگاو روز گذشته خبر داده بود ک هبا اعمال فشار دادستانی سقز و سنندج بر خانواده اولیای دم، قرار است سه‌شنبه (امروز) حکم اعدام این زندانی به اجرا درآید.
 شورش مروتی، سال ۱۳۸۸ با اتهام قتل عمد در حین سرقت مسلحانه بازداشت و بعدها توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بود.
 این زندانی پاییز سال گذشته و هم‌زمان با انقلاب ژن ژیان ئازادی در جریان شورش زندانیان زندان مرکزی سنندج به سلول انفرادی اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود و روز جمعه ۶ مرداد ماه پس از ده ماه دوباره به بند عمومی زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.
 شورش مروتی، روز ٨ فروردین ماه سال ١٣٩٩، در جریان شورش زندانیان سقز از زندان مرکزی این شهر فرار کرد. وی روز یکشنبە ١٧ فروردین همان سال، ١٠ روز پس از فرار از زندان، در روستای سبدلو از توابع شهرستان مرزی بانە همراه یک زندانی دیگر به نام شایان سعیدپور بازداشت شد.
شایان سعیدپور و مصطفی سلیمی دو تن دیگر از زندانیان فراری در جریان شورش زندانیان سقز بودند که سال ۱۳۹۹ حکم اعدام آنها در زندان مرکزی سقز به اجرا در آمد.