اجرای حکم اعدام خسرو بشارت و همزمان اجرای محتمل حکم اعدام شش زندانی در زندانهای قزل‌حصار و ايلام

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ضمن محکومیت شدید اجرای حکم اعدام خسرو بشارت، اعلام می‌کند که این زندانی سیاسی در یک پروسه کاملاً غیر شفاف، ناعادلانه و غیرقانونی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بود.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو؛ چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

حکم اعدام خسرو بشارت، زندانی مذهبی کُرد اجرا شد

حکم اعدام خسرو بشارت، زندانی مذهبی کُرد و اهل مهاباد که از ۱۵ سال پیش در زندان محبوس است و دو هفته پیش به سلول انفرادی زندان قزلحصار کرج منتقل شده بود، در این زندان اجرا شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ (۱۵ می‌۲۰۲۴)، حکم اعدام خسرو بشارت، زندانی مذهبی اهل مهاباد که دو هفته پیش جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، در زندان قزلحصار کرج به اجرا درآمد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ضمن محکومیت شدید اجرای حکم اعدام خسرو بشارت، اعلام می‌کند که این زندانی سیاسی در یک پروسه کاملاً غیر شفاف، ناعادلانه و غیرقانونی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بود.

خسرو بشارت چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت (۱ می) و هم‌زمان با اجرای حکم اعدام انور خضری یکی هم‌پرونده‌ای‌هایش به سلول انفرادی منتقل شده بود. هه‌نگاو هفته  گذشته در اکانت ایکس خود از فراخواندن خانواده بشارت جهت آخرین دیدار با فرزندشان توسط مسئولین زندان قزلحصار خبر داده بود.

اجرای حکم اعدام خسرو بشارت و انور خضری طی هفته گذشته در حالی است که،،پاییز و زمستان گذشته حکم اعدام چهار نفر از هم‌پرونده‌ای‌های وی به نام‌های داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، ایوب کریمی و قاسم آبسته در زندان قزلحصار کرج اجرا شده است.

فرهاد سلیمی، انور خضری، قاسم آبسته، داوود عبداللهی، خسرو بشارت، کامران شیخه و ایوب کریمی، روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند.

این زندانیان به اتهام پرونده قتل “عبدالرحیم تینا”، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهاماتی نظیر “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “عضویت در گروه‌های سلفی” و “افساد فی‌الأرض” به اعدام محکوم شده بودند.

نشست رسیدگی به اتهامات این ۷ زندانی مذهبی کُرد أواخر اسفند ماه سال ۱۳۹۴ برگزار و ۵ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ حکم مذکور رسماً به آنها ابلاغ شد.

قابل ذکر است که حکم مذکور اواخر سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی رازینی نقض و جهت رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران اجراع داده شد. در خرداد ماه ۱۳۹۷ قاسم آبسته و ۶ هم‌پرونده‌ای دیگرش به اتهام “افساد فی‌الأرض” بار دیگر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابولقاسم صلواتی به اعدام محکوم شدند.

حکم مذکور با فشارهای مکرر اداره اطلاعات ارومیه از سوی‌شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور تایید و روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ رسماً به محمود ولی زاده طباطبایی وکیل این زندانیان مذهبی کُرد اعلام گردید. این زندانیان که در زندان گوهردشت محبوس بودند، روز ۱۰ مرداد ماه سال جاری پس از تخلیه این زندان، به زندان قزلحصار کرج منتقل شدند.

اجرای حکم اعدام سه زندانی کُرد در زندان ایلام

حکم اعدام سه زندانی کُرد و اهل ایلام که هویت دو نفر از آنها رضا غلامحسینی و فرخ‌خان محمدی برای هه‌نگاو احراز شده است، در زندان مرکزی ایلام اجرا شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ (۱۴ می‌۲۰۲۴)، حکم اعدام سه زندانی که پیشتر از بابت قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی ایلام اجرا شد. هویت دو نفر از این زندانیان رضا غلامحسینی ۲۱ ساله و فرخ‌خان محمدی ۶۰ ساله احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع، رضا غلام‌حسینی سال گذشته و فرخ‌خان محمدی ۱۴ سال پیش به اتهام قتل عمد بازداشت و توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بودند. هویت دیگر زندانی که وی نیز اهل ایلام بوده توسط هه‌نگاو در دست بررسی است.

خبر اعدام این سه زندانی تا زمان تنظیم این خبر، در رسانه‌های حکومتی به ویژه رسانه‌های نزدیک به قوه قضاییه اعلان نشده است.

اجرای حکم اعدام سه زندانی اهل کوهدشت و نورآباد در زندان قزل‌حصار

هم‌زمان با اجرای حکم اعدام خسرو بشارت زندانی مذهبی کُرد، حکم اعدام سه زندانی دیگر به نام‌های محمد کریم فاضلی (گراوند)، سیروس حیات‌بینی و محمدرضا رحیم‌پور در زندان قزل‌حصار کرج اجرا شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ١٤٠٣ (۱۵ می‌٢٠٢٤)، حکم اعدام سه زندانی به نام‌های کریم گراوند و سیروس حیات‌بینی، زندانیان اهل کوهدشت به همراه محمدرضا رحیم‌پور اهل نورآباد استان لرستان در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا در آمده است.

این سه زندانی روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

به گفته یک منبع مطلع، این سه زندانی پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با جرایم مواد مخدر، بازداشت و سپس توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده‌اند .

خبر اعدام این سه زندانی، تا زمان تنظیم این خبر در رسانه‌های حکومتی به ویژه رسانه‌های نزدیک به قوه قضاییه اعلان نشده است.