درخواست عفو بین‌الملل برای آزادی رضا شهابی، رده پائين ايران در گزارش کنفدارسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری با انتشار گزارش سال ۲۰۲۴ میلادی خود، ایران را در بین کشورهایی قرار داده که حقوق سندیکایی در آنها تضمین نشده است و رعایت نمی‌شود.

تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با فعالان صنفی معلمان، کارگران و بازنشستگان در سالیان اخیر با انتقادهای فزاینده ای از سوی اتحادیه ها و سندیکای های کارگری در جهان همراه بوده است.

کنفدارسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری:‌ حقوق سندیکایی در ایران رعایت نمی‌شود

اخبار روز : کنفدارسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری با انتشار گزارش سال ۲۰۲۴ میلادی خود ایران را در بین کشورهایی قرار داده است که حقوق سندیکایی در آنها تضمین نشده و رعایت نمی‌شود.

به گزارش وب سایت کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، در این گزارش اشاره شده است که معلمان ایرانی از سال ها قبل خواستار شرایط کاری مناسب و به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های اساسی بوده اند. با این همه مقامات جمهوری اسلامی اقدام به سرکوب آنها و فعالان صنفی شان کرده اند.

در این گزارش با اشاره به تشدید برخوردها با معلمان و فعالان آنها پس از آغاز اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریور سال ۱۴۰۱ آمده است که در حال حاضر ۴۴ تن از مسئولان و اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به دلیل فعالیت های صنفی به طور خودسرانه در بازداشت هستند.

کنفدراسیون ببین‌المللی اتحادیه‌های کارگری نوشت: فعالان صنفی معلمان «با نقض شدید اساسی‌ترین حقوق قانونی شان»، مانند وارد شدن اتهام های دروغین به آنها، محروم شدن از قوانین قضایی، ممکن نبودن دسترسی به وکیل، تحمل شکنجه برای اعترافات دروغ مواجه هستند.

در این گزارش همچنین به تلاش جمهوری اسلامی برای واردار کردن معلمان به کناره گیری از فعالیت های صنفی، دسترسی نداشتن معلمان زندانی به درمان پزشکی مناسب و نیز آزار و اذیت اعضای خانواده های آنها اشاره شده است.

در حال حاضر، شماری از معلمان و فعالان صنفی آنها به اتهام های امنیتی در زندان هستند، شماری از آنان به قید وثیقه ازادند و شماری نیز با برخوردهای اداری مانند اخراج مواجه شده اند.

تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی با فعالان صنفی معلمان، کارگران و بازنشستگان در سالیان اخیر با انتقادهای فزاینده ای از سوی اتحادیه ها و سندیکای های کارگری در جهان همراه بوده است.

*

عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری و بی‌قیدوشرط» رضا شهابی، فعال کارگری زندانی، شد

voa: عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری و بی‌قید‌وشرط» رضا شهابی، فعال کارگری محبوس در زندان اوین، شد.

این نهاد حقوق بشری روز جمعه ۲۵ خرداد با اشاره به فعالیت‌های صنفی مسالمت‌آمیز این فعال کارگری، از «بازداشت خودسرانه» او در زندان اوین و همزمان «محرومیتش از خدمات پزشکی مناسب و به‌موقع» انتقاد کرد.

رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز ۱۹ خرداد به دلیل درد شدید، بی‌حسی و بی‌حرکتی انگشتان پای راست به بیمارستان اعزام شد.

پزشک متخصص پس از معاینه، احتمال شدید تنگی کانال نخاع و بیرون‌زدگی دیسک را مطرح کرده و دستور انجام ام‌آر‌آی و استراحت مطلق را صادر کرد.

عفو بین‌الملل تاکید کرده که رضا شهابی باید از خدمات درمانی تخصصی مورد نیازش از جمله اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان بهره‌مند شود.

این نهاد بین‌المللی در ادامه آورده:« مقامات ایرانی با نقض تعهد خود به قانون بین‌المللی همچنان از فعالیت‌های اتحادیه‌های صنفی مستقل جلوگیری می‌کنند و در قالب اقداماتی همانند محاکمه و حبس ناعادلانه به تلافی‌جویی علیه کارگران و فعالان حقوق کارگری می‌پردازند.»

Iran’s authorities must immediately & unconditionally release Reza Shahabi, arbitrarily detained in Evin prison, for his peaceful trade union activism & denied adequate & timely healthcare, including for pre-existing conditions. Pending his release… 1/3 pic.twitter.com/oWsrSj0HKX— Amnesty Iran (@AmnestyIran) June 14, 2024

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار «آزادی فوری و بی‌قیدوشرط» تمام کسانی شده است که صرفا «به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز از جمله در قالب فعالیت‌های صنفی» مورد «بازداشت خودسرانه» قرار گرفته‌اند.

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران