بودجه ۱۴۰۱ : بالارفتن سن بازنشستگی، حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی …

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران اولین لایحه بودجه دولتش برای سال ۱۴۰۱ را امروز به مجلس جهت بررسی ارائه کرد و یکی از نکات کلیدی لایحه بودجه سال آینده خورشیدی حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از بودجه است.

صبح امروز متن لایحه بودجه ۱۴۰۱ منتشر شد که سقف کل بودجه در سال آینده بیش از ۳۶۰۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که از این رقم ۲۲۰۰ میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی و ۱۵۰۵ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است.

رقم بودجه عمومی نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۹.۵ درصد افزایش داشته است. طبق تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، نهادهای دولتی ایران انتظار دارند نرخ تورم سال آینده ۲۷.۵ درصد باشد. به این ترتیب بودجه دولت عملاً حدود ۱۴ درصد کاهش یافته است.

آقای رئیسی در زمان تقدیم لایحه بودجه گفت: “لازمه ثبات اقتصادی این است که بودجه‌ای ارائه شود که کسری بودجه نداشته باشد. ثبات اقتصادی با عدم کسری بودجه اولویت ماست”.
او همچنین گفت که “انضباط در بانک‌ها و نظام پولی و بانکی مورد تایید دولت است” و “استقراض از بانک مرکزی خط قرمز ماست”.

او گفت که “گره زدن اقتصاد کشور به غرب در دولت قبل همه را رنج می داد”.

رئیس جمهور ایران گفت که “تورم ۲ رقمی همه را نگران کرده و ما دور از انتظار نمی‌دانیم آن را به تورم کاهشی تبدیل کنیم” و “رشد اقتصادی ۸ درصدی در بودجه هدف‌گیری شده است”.

از جمله موارد مهم لایحه بودجه سال آینده حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی است که برای واردات کالاهای ضروری مورد استفاده قرار می‌گرفت و پیشتر مجلس با حذف فوری آن مخالفت کرده بود.

با این حال در جدول تبصره ۱۴ مربوط به هدفمندی یارانه‌ها در دو ردیف مبالغی را برای جبران اصلاح نرخ کالاهای اساسی در نظر گرفته است به طوری که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای جبران اصلاح نرخ کالاهای اساسی، دارو، یارانه نان و خرید تضمینی گندم پیش‌بینی شده و در بخش دیگر ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای یارانه نهاده‌های کشاورزی، تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری و تأدیه تعهدات مربوطه پیش‌بینی شده است.
همچنین دولت در این لایحه سن بازنشستگی را ۲ سال افزایش داده است.

در بودجه ۱۴۰۱، وزارت آموزش و پرورش مجاز است بازنشستگی معلمان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر را تا سن ۶۵ سالگی و در صورت رضایت معلمان به تعویق بیندازد.

از دیگر موارد بودجه سال آینده معاف شدن حقوق زیر ۵ میلیون تومان از پرداخت مالیات است.

دولت در این لایحه پیشنهاد کرده است که از صاحبان خودروهای بالای ۱ میلیارد تومان ۱ تا ۴ درصد مالیات اخذ شود.

در لایحه بودجه برای فروش و مصرف سیگار ۲ هزار و ۳۹۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته حدود هزار میلیارد تومان رشد داشته است.

در مجموع دولت پیش‌بینی کرده که درآمدهای مالیاتی‌اش با ۶۲ درصد افزایش نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۰، به ۵۲۷ هزار میلیارد تومان برسد.

براساس جزییات لایحه بودجه سال آینده قرار است نرخ آب شهری در صورت مصرف بیشتر از حد تعیین شده ۱۵ درصد افزایش یافت.

در این لایحه وزارت نیرو مکلف شده علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری، به‌ازای هر متر مکعب فروش آب شرب بالاتر از الگوی مصرف تعین شده توسط هیات وزیران، ۱۵ درصد نرخ آب بها را افزایش داده و از مشترکان آب شهری دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

طبق این لایحه، میزان بودجه تخصیص یافته به سازمان صدا و سیما، ۵ هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در سال ۱۴۰۰ بودجه این سازمان ۳ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان بود که نشان دهنده رشد ۵۶ درصدی است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه هم نوشته “بر اساس لایحه بودجه۱۴۰۱ ، برای برنامه‌ تقویت‌ بنیه‌ دفاعی‌ و تحقیقات راهبردی دفاعی‌ تا مبلغ‌ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص خواهد یافت”.

پیشتر مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران گفته بود که لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با فرض ادامه تحریم‌ها بسته شده است.

آقای میرکاظمی گفته است “از ابتدا، هم دولت گفته بود برای اقتصاد برنامه دارد و سفره مردم را به مذاکرات گره نخواهد زد”.

محمد حسینی، مشاور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران هم گفته بود قیمت هر بشکه نفت ایران در لایحه بودجه سال آینده را ۵۵ دلار و میزان صادرات روزانه را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه تخمین زده است.

در بودجه سال جاری قیمت هر بشکه نفت ۵۰ دلار و همچنین میزان صادرات روزانه حدود ۲/۳ میلیون بشکه در نظر گرفته شده بود.

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه آبان‌ماه را ۴۴.۴ درصد اعلام کرده است که پس از ۱۴ ماه رشد مستمر در دو ماه اخیر کاهش جزئی داشته است. طبق محاسبات این نهاد، نرخ رشد اقتصادی شش ماه اول امسال با احتساب نفت ۵.۹ درصد بوده است.