حمله یگان ویژه و پایان تجمع کشاورزان در بستر زاینده‌رود

مهوری اسلامی مدعی است که کشاورزان معترض اصفهان با صدور بیانیه‌ای روز پنجشنبه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) به تجمع اعتراضی خود پایان داده‌اند.

خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی در همین رابطه مدعی شده که علت آنکه کشاورزان به تجمع خود پایان داده‌اند، حضور “عناصر مشکوک” در جمع معترضان بوده است.

از حضور کشاورزان در بستر زاینده‌رود، حدود دو هفته می‌گذرد. کشاورزان با زدن چادر در بستر دست به تحصن زده و خواستار تامین آب برای کشت پاییزه خود شده بودند.

در ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و از جمله در یوتیوب، حمله یگان‌های ویژه به تجمع کشاورزان، میراب‌ها و آب‌بران دیده می‌شود.

گفته می‌شود که در نخستین ساعات بامدادی روز پنجشنبه چهارم آذر، ماموران چادرهای کشاورزان را به آتش کشیده‌اند.

مردم با شعار “دروغه، دروغه” به اظهارات یکی از مسئولان در تجمع اعتراضی واکنش نشان داده‌اند. این فرد با بلندگو خطاب به کشاورزان گفته بود که پس از وعده مسئولان به رسیدگی به مشکلات آن‌ها، دلیلی برای ادامه اعتراضات وجود ندارد و از آن‌ها خواسته بود محل را ترک کنند.

بیانیه کشاورزان

خبرگزاری فارس در گزارش خود اعلام کرده است که کشاورزان در بیانیه خود به مسئولان فرصت داده‌اند تا “در مهلت تعیین شده” اقدامات لازم برای حل مشکلات ‌آن‌ها را به انجام رسانند.

همین خبرگزاری از بازداشت عده‌ای خبر داده و مدعی شده که این افراد “اراذل و اوباش” بوده و توسط ماموران انتظامی دستگیر شده‌اند.

سایت “انتخاب” نیز با انتشار گزارشی در همین رابطه به نقل از علی اصفهانی، دادستان اصفهان مسئولیت آتش زدن چادرها را برعهده “اراذل و اوباش” نهاده و مدعی شده که کشاورزان بر آن بودند خودشان چادرها را برچینند و این افراد مخالف بوده‌اند.

دادستان اصفهان نیز خبر دستگیری عده‌ای را در ارتباط با تجمع کشاورزان در بستر زاینده‌رود تایید کرده است. از سوی دیگر، خبرگزاری فارس در یک گزارش دیگر به اظهارات احمد وحیدی، وزیر کشور دولت رئیسی پرداخته است.

احمد وحیدی که پیش از انتصاب به عنوان وزیر کشور، از فرماندهان سپاه پاسداران بوده، در مراسم معارفه استاندار جدید چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.

باید یادآور شد که غلامعلی حیدری، استاندار جدید چهارمحال و بختیاری نیز پیش از انتصاب به این مقام، در شمار فرماندهان سپاه پاسداران بوده است.

بسیاری از تحلیلگران و از جمله سعید حجاریان بر این باور هستند که چینش فرماندهان سپاه در ترکیب استانداران ایران که به “استانداران نظامی” شهرت یافته‌اند، با هدف مقابله با اعتراضات مردمی صورت می‌گیرد.

“سردار” احمد وحیدی، وزیر کشور در مراسم معارفه غلامعلی حیدری که پیش از این فرمانده سپاه اصفهان بوده، در واکنش به اعتراضات کشاورزان اصفهان مدعی شده که “تفرقه‌افکنی بین مردم استان‌های مختلف” بخشی از اقدامات “دشمن” است.

روزنامه شرق نیز با انتشار یک پست توییتری درباره علت واقعی برچیدن تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان ابراز تردید کرده و می‌پرسد: «حمله اراذل و اوباش یا پایان خود خواسته؟»

در این پست توییتری از جمله به تفاوت موجود در پوشش رسانه‌ای پایان تجمع کشاورزان اشاره شده است. شرق ادعای خبرگزاری فارس مبنی بر پایان خود خواسته این تجمع اعتراضی را در برابر خبری نهاده که از سوی خبرگزاری صداوسیما منتشر شده و پرسیده است: «با این حال مشخص نیست این تجمع خود خواسته جمع شده یا با دخالت مدیران استان.»