بیانیه آمریکا و اسرائیل پس از دیدار مشترک درباره ایران

کاخ سفید: جیک سالیوان با مقام‌های اسرائیل درباره نگرانی‌ها در مورد ایران گفت‌وگو کرد

ایران اینترنشنال: کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل دیدار کردند و دو طرف درباره نگرانی‌ها در مورد ایران از جمله برنامه هسته‌ای این کشور، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه و حمایت از گروه‌های نیابتی گفت‌وگو کردند.

 بر اساس این بیانه که روز چهارشنبه اول دی منتشر شد، جیک سالیوان، همتای اسرائیلی خود و هیات این کشور را از آخرین تحولات در مذاکرات وین درباره احیای برجام آگاه کرد.

کاخ سفید افزود طرف‌های آمریکایی و اسرائیلی توافق کردند که برنامه اتمی ایران که سریعا توسعه پیدا می‌کند تهدیدی جدی برای منطقه و ثبات و امنیت بین‌المللی است.

پیشتر، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل و جیک سالیوان در دیدار خود با محوریت ایران، بر همکاری امنیتی مشترک میان آمریکا و اسرائیل تاکید کردند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه با انتشار ویدیویی از این دیدار، در بیانیه‌ای نوشت که دو طرف در این دیدار درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین برای احیای برجام گفت‌وگو کردند.

بنت در آغاز این دیدار گفت: «رابطه بین دولت من و دولت بایدن، بین اسرائیل با ایالات متحده، مثل همیشه قوی است و قوی بودن و داشتن این دوستی مستحکم به این معناست که می‌توانیم در مورد همه چالش‌های مشترکی که با آن روبه‌رو هستیم، علنی و صریح صحبت کنیم و این کاری است که ما انجام خواهیم داد.»

او با اشاره به محل برگزاری مذاکرات احیای برجام ادامه داد: «این روزها خیلی مهم هستند. آنچه در وین اتفاق می‌افتد پیامدهای عمیقی برای ثبات در خاورمیانه و امنیت اسرائیل در سال‌های آینده دارد و به همین دلیل است که این یک جلسه به‌موقع است.»

اسرائیل در مذاکرات وین نماینده‌ای ندارد، اما بارها تاکید کرده که اگر دیپلماسی در این زمینه به شکست بیانجامد، می‌تواند برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی به نیروی نظامی متوسل شود.

همچنین مشاور امنیت ملی آمریکا در ابتدای این دیدار گفت که او از سوی جو بایدن راهی این سفر شده و اکنون آمریکا و اسرائیل در یک «مقطع حساس» در مورد مجموعه‌ای عمده از مسائل امنیتی قرار دارند.

او خطاب به بنت ادامه داد: «مهم است که با هم بنشینیم و یک استراتژی مشترک، یک چشم‌انداز مشترک ایجاد کنیم و راهی را پیدا کنیم که اساسا منافع کشور شما و من را تضمین کند.»

سالیوان گفت: «ما معتقدیم که این منافع، مانند ارزش‌هایی که کشورهای ما بر اساس آنها ساخته شده‌اند، عمیقا مشترک و عمیقا احساس می‌شوند.»

او تاکید کرد وقتی اسرائیل و آمریکا در کنار هم قرار می‌گیرند «قوی‌ترند».

پیش از دیدار بنت و سالیوان، جلسه مشترک مشاوران امنیت ملی اسرائیل و آمریکا تشکیل شده بود. همچنین سالیوان با اسحاق هرتزوگ، رییس‌‌جمهوری اسرائیل و وزیر دفاع این کشور هم دیدار کرد.

همزمان با سفر سالیوان به اسرائیل، تومر بار، فرمانده جدید نیروی هوایی اسرائیل که قرار است از ماه آوریل کار خود در این سمت را آغاز کند، گفت اگر لازم باشد، نیروی هوایی این کشور می‌تواند همین فردا با موفقیت کامل به تاسیسات اتمی ایران حمله کند.