فاجعه تصادفات جاده ای در اقلیم اهواز – بی توجهی، حاشیه نشینی، و اعتراضات با ظواهر مسلحانه

جمعی از فعالان مترقی عرب اهواز (عاتق):

ارائه خدمات اولیه و عمومی از جمله آب آشامیدنی، برق، شبکه های جاده ای مدرن و ایمن و پل ها از حقوق طبیعی شهروندان در تمامی کشورهای جهان است. این حقوق در واقع از شرایط اساسی زندگی مدنی و مدرن است. حقوق بین الملل و منشورهای سازمان ملل متحد این حقوق را تضمین می کنند، همانطور که در اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ آمده است. ماده ۳ اعلامیه فوق الذکر تأکید می کند که “هر کس حق دارد از زندگی و آزادی و امنیت شخصی خویش برخوردار باشد”. اصل ۲۲ نیز بر ضرورت “تأمین حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی که با حیثیت و تکامل آزاد شخصیت انسانی ملازمه داشته باشد” برای شهروندان تأکید دارد. این امر در چارچوب ایجاد یک جامعه عادلانه، برابر و پیشرفته، نه تنها از نظر اقتصادی و اجتماعی، بلکه از نظر توسعه زیرساخت های مدرن لازم برای تضمین ایمنی و امنیت شهروندان قرار می گیرد.

در بسیاری از کشورهای جهان سوم، به ویژه کشورهایی که مشارکت دموکراتیک و مردمی واقعی در تصمیم‌ سازی ها وجود ندارد، مانند ایران، این حقوق رعایت نمیشود واجرای ناقص آن تغییر ملموسی بر واقعیت ندارد. با توجه به این شرایط و توزیع ناعادلانه ثروت و منابع، کشور فاقد زیرساخت های توسعه یافته لازم که پاسخگوی نیازها و احتیاجات ساکنان آن در مناطق و اقلیمهای مختلف باشد. این امر به نوبه خود باعث بروز فجایع و پیامدهای ناگواری می شود که به منافع شهروندان آسیب وارد می کند و امنیت و جان آنها را به خطر می اندازد، به ویژه در مناطق دور افتاده و حاشیه نشین که معمولاً اقلیت ها و ملیت های قومی در آن زندگی می کنند، مانند اقلیم اهواز و از جمله مناطق اقوام لر و بختیاری، کردستان، بلوچستان، آذربایجان، ترکمن و غیره.

از جمله اتفاقات ناگواری که به طور مرتب در کشور رخ می دهد و جان شهروندان را به خطر می اندازد، تصادفات رانندگی در جاده های اصلی است مانند تصادف اخیر جاده محمره (خرمشهر) – اهواز و همچنین تصادف در جاده بهبهان – اهواز. در سانحه اول تعدادی خودرو در تصادفی هولناک با یکدیگر برخورد کرده که منجر به کشته شدن ده تن از مردم عرب گردید. و در سانحه اخیر در یک تصادف زنجیره ای چندین خودرو دچار آتش سوزی شدند و تلفاتی به دنبال داشت که تاکنون از تعداد آن اطلاع دقیقی در دست نیست. شایان ذکر است که حادثه اول موجی از خشم در میان مردم برانگیخت که در پی آن تجمع اعتراضی خودجوش به تکرار این گونه حوادث ناشی از بی توجهی و عدم تعمیر ونگهداری جاده ها، قوانین ایمنی و علائم راهنمایی و رانندگی، برگزار شد. بر اساس گزارش های دریافتی، تعداد زیادی از شهروندان از مناطق همجوار و سایر مناطق در همبستگی و انسجام بی سابقه ای به محل حادثه گسیل شدند. قابل توجه است که گروهی از شهروندان بختیاری برای اعلام حمایت و همبستگی با برادران عرب خود و خانواده های بازماندگان به آنها پیوستند.

درست است که تصادفات جاده ای و رانندگی در سایر مناطق ایران نیز رخ می دهد، اما ارقام، آمار و گزارش ها حاکی از آن است که این گونه تصادفات در مناطق حاشیه نشین و محروم کشور بیش از سایر مناطق میباشد. این نشان می دهد که که اینگونه حوادث در واقع نتیجه تبعیض در تخصیص بودجه ومنابع لازم برای توسعه پروژه های زیرساختی، خدماتی، شهری وعمرانی در مناطق محروم است. این وضعیت ناشی از شرایط کلی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر این مناطق از جمله اقلیم اهواز است. مشکلات مزمن منطقه به یکدیگر مرتبط است، و بدتر شدن شرایط در هر یک از زمینه‌ها و بخش‌ها بر یکدیگر تأثیر منفی گذاشته که به نوبه خود منجر به تشدید آنها گشته و پیامدهای ناگواری برجای می‌گذارد، همانطور که اخیرا در تکرار سوانح جاده ها اتفاق افتاده است.

شهروندان حق دارند علیه سیاست هایی که منجر به چنین حوادثی می شود تجمع و اعتراض نموده و راه حل موثری برای مشکلات خود مطالبه نمایند. این نشان دهنده بلوغ فکری و آگاهی توده های مردم این اقلیم است که به دلایل اصلی این فجایع و پیوند تحولات و رویدادها در همه بخش ها و زمینه های مختلف آگاه هستند. معترضان، در غالب، نظم و خویشتن داری بالایی از خود نشان دادند و اعتراض خود را بصورت آرام ومسالمت آمیز بر گزار کردند. متأسفانه در آن تظاهرات مسالمت آمیز، شاهد ظواهر مسلحانه و شعارهای تندرو و فرقه ای از سوی گروهی از معترضان بوده ایم. این افراط گرایی در خدمت به منافع جناحی وگروهی بوده، وآنان دانسته یا ندانسته مساله اقلیم اهواز را از مسیر درست خود منحرف می نمایند.

در اینجا به صراحت و بدون ابهام اعلام می داریم که این افراد نماینده مردم مبارز ما نیستند ورفتار غیرمسئولانه و غیر موجه آنان مطالبات و اهداف عادلانه مردم را منعکس نمی کند. همه مبارزان و فعالان از هر گرایش فکری و سیاسی می بایستی با آن مقابله کنند. آنها با این اقدامات به آرمانهای عادلانه مردم اهواز لطمه می زنند و بهانه ودستآویزهایی را برای رژیم و نیروهای ناسیونالیست شوونیست فارس فراهم می کنند تا معترضان و فعالان را به وابستگی به نیروهای خارجی و مسلح بودن متهم نموده و جنبش توده ای مسالمت آمیز آنها را سرکوب کنند. این اقدامات ورفتارها می تواند تمام دستاوردهای مردم را که با فداکاری وجانبازی در طول دهه ها مبارزه، به ویژه در سال های اخیر و در جریان انتفاضه تشنگی تیرماه سال گذشته به دست آوده اند، از بین ببرد.

ما ضمن اینکه رفتار این عناصر وگروه‌ ها که ظواهر مسلحانه را ترویج می‌کنند وبا طرح شعارهای پوپولیستی وغیر واقعی به آرمان و اصول اساسی مردم لطمه می‌زنند به شدت محکوم و رد می‌کنیم، رژیم جمهوری اسلامی را مسئول این حوادث تلخ و ناگوار می دانیم وخواستار رسیدگی به ریشه های این حوادث، ساخت و بهبود زیرساخت ها در اقلیم اهواز و همچنین سایر مناطق حاشیه نشین کشور برای جلوگیری از تکرار آن می باشیم. از همه فعالان و مبارزان می خواهیم که ابتکار عمل را در دست داشته و اجازه ندهند این گروه ها اهرم تصمیم گیری در موارد متعلق به مساله اقلیم اهواز را در اختیار داشته باشند، و همچنین مسالمت آمیز و مدنی بودن این اعتراضها را حفظ نموده تا بتوان اهداف و آرمان های عادلانه مردم را تحقق بخشید.

۲۳ دیماه ۱۴۰۰ / ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲