نتایج نهایی انتخابات عراق : پيروزی جریان «صدر»

کمیسیون مستقل انتخابات عراق روز سه‌شنبه ۹ آذرماه نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات پارلمانی را اعلام کرد که تغییر چندانی در آن به نسبت نتایج اولیه ایجاد نشده است.

بر اساس نتایج نهایی که از سوی دستگاه قضایی این کشور تایید شد، جریان «صدر» به رهبری مقتدی‌ الصدر روحانی پرنفوذ شیعه که با اتخاذ مواضع ناسیونالیستی، خود را از شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران جدا کرده است، با کسب ۷۳ کرسی پارلمان در صدر قرار گرفت.

بدین ترتیب نتایج اولیه شمارش آرا که مورد اعتراض شدید گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران به خاطر از دست دادن کرسی‌هایشان در پارلمان بود، در مورد گروه صدر بدون تغییر باقی ماند.

در کل، پنج کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان در جریان شمارش نهایی آرا تغییر کرد، اما تغییری در کرسی‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران انجام نشد.

بعد از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، طرفداران شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران وارد خیابان‌ها و خصوصا نزدیکی «منطقه سبز» شده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. در این درگیری‌ها یک نفر نیز کشته شد.

همچنین اقامتگاه مصطفی الکاظمی ۱۶ آبان توسط دو پهپاد مورد حمله قرار گرفت که اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله پهپادی به اقامتگاه نخست‌وزیر را بر عهده نگرفته است، اما در برخی از گزارش‌ها شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران متهم قلمداد شده‌اند.