غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم / ابراز نگرانی آمریکا

ایالات متحده از گزارش ها درباره برنامه‌ریزی ایران برای غنی‌سازی اورانیوم تا ۹۰ درصد ابراز نگرانی کرده است.

همزمان با از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام در وین، مقامات اسرائیلی گفتند که جمهوری اسلامی در صدد غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است. اورانیوم با خلوص بالا در تسلیحات اتمی کاربرد دارد.

این گزارش از سوی جمهوری اسلامی ایران تایید نشده است. ایران در حال حاضر اورانیوم را با خلوص ۵، ۲۰ و ۶۰ درصدی غنی سازی می کند و می گوید که هدف از استفاده در مصارف صلح آمیز از جمله صنایع دارویی است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر گفته بود که غنی سازی ۶۰ درصدی از سوی کشورهایی انجام می شود که سلاح اتمی تولید می کنند.

شامگاه گذشته جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در یک نشست خبری گفت که “فقط می‌گویم که روشن کرده‌ایم اقدام ایران در ادامه تحریکات هسته‌ای غیرسازنده است.”

وی چنین اقداماتی را با هدف اعلام شده ایران به بازگشت دوجانبه به تعهدات برجامی در تضاد دانست و گفت که ” این اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای برای ایران در هیچ مذاکراتی اهرمی فراهم نمی‌کند.” این سخنگو غنی سازی ۹۰ درصدی را مصداق “اقدام تحریک‌آمیز” دانست.

وی در عین حال مواضع دولت جوبایدن در مورد ایران را تکرار کرد و گفت که بازگشت آمریکا و ایران به برجام به نفع آمریکاست و بهترین راه برای محدودکردن برنامه اتمی و “اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران” است.

جالینا پورتر افزود که “اگر ایران چیزی بیشتر از بازگشت دو جانبه به تعهدات برجام بخواهد، و یا چیزی کمتر از آن ارائه کند” این گفتگوها به نتیجه نمی‌رسد.

مقامات جمهوری اسلامی همواره از تمایل به بازگشت به برجام سخن گفته‌اند اما شرایطی مانند لغو تحریم‌ها و تضمین‌هایی از سوی دولت آمریکا به عنوان گام‌های اولیه را مطرح کرده‌اند.

در مورد مذکرات کنونی در وین، معاون سخنگوی وزارت خاجه آمریکا گفت که مساله اصلی ترتیب گام‌های دو طرف است.

ایران می‌گوید برای بازگشت به تعهدات برجامی اول باید تحریم‌ها لغو شود، دولت آمریکا می‌گوید لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات برجامی باید همزمان باشد.

مذاکرات پس از پنج ماه وقفه از روز گذشته در وین آغاز شده است. ارزیابی اولیه ایران و اتحادیه اروپا از این مذاکرات مثبت بوده است.