گرفتن انتقام خیزش از فرودستان: سپاه سرپناه کپرنشینان بلوچ را در حاشیه چابهار بر سرشان آوار کرد

دو گزارش از حمله سپاه پاسداران به کپرنشينان در اطراف چابهار

  • مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

تخریب و آتش زدن خانه های کپری زاغه نشینان و حاشیه نشینان چابهار

بامداد امروز سه شنبه ٩ اسفند ١٤٠١ مامورین به اصطلاح حکومت مستضعفین در زادگاه بنده یعنی چابهار, هنگامی که مستضعف ترین قشر در مستضعف ترین استان کشور در خواب بودند به زاغه ها و کپرهای حصیری آنها همانند لشکر مغول حمله ور شدند و کپرها را  تخریب کرده و به آتش کشیدند. حتی به کودکان و زنان هم رحم نکردند. گزارش شده است که که نیروهای سپاه پاسداران همراه با تیراندازی و ضرب و شتم زنان و کودکان کپرهای خانواده های به غایت فقیر را آتش زدند. از ضجه و “لهجه چابهاری” زنان و مردان و کودکان می توانم حدس بزنم که اکثر چابهاری الاصل هستند یا در چابهار به دنیا آمده اند. این عملیات “والفجر” تا قریب به ساعت چهار صبح ادامه داشت.

چابهار قرار است در طرح به اصطلاح توسعه سواحل مکران “نگین شرق کشور” باشد. اما بیش از نیمی از جمعیت ١۵٠ هزار نفری شهر چابهار حاشیه نشین و فقیر هستند که همگی بلا استثنا بومی و بلوچ هستند. گرانی و فرق و فقر در چابهار بیداد می کند. قیمت زمین در چابهار با قیمت زمین در تهران همتراز است. در طی سالهای گذشته این نوع اقدامات تخریبی و آوار کردن کپرها بر سر مردم فقیر و سپس آتش زدن آوار تا مباد از چوب های شکسته و حصیرهای پاره شده باقی مانده دوبار کپر سازی شود تکرار شده است. لذا این عمل جنایتکارانه برای چندین بار است رخ می دهد که در آن منازل کپری مردم حاشیه نشین و فقیر توسط نیروهای سپاه و بسیج تخریب می شود. دردناک است اگر بدانید از پول همین مردم و از بیت المال ملت برای بازسازی خانه های فلسطینی ها که توسط اسرائیل تخریب می شوند, مبلغ هنگفتی به آنها پرداخت می شود.

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

سه شنبه ٩ اسفند ١٤٠١


  • زمانه:

گرفتن انتقام خیزش از فرودستان: سپاه سرپناه کپرنشینان بلوچ را در حاشیه چابهار بر سرشان آوار کرد

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مأموران سپاه پاسداران هنگام تخریب کپرها گفته‌اند زمین‌ها متعلق به سپاه هستند و مردم باید از آنجا بروند.

انتقام‌جویی حکومت از زنان و طبقات فرودست از پس جنبش «زن، زندگی، آزادی» ادامه دارد. در تازه‌ترین نمونه از حمله به فقرا در نظامی که به نام مستضعفان بر پا شد، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همراه با تیراندازی و ضرب و جرح زنان و کودکان، سرپناه کپرنشینان در حاشیه چابهار را تخریب کردند.

سایت «حال ‌وش» که خبرهای استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، گزارش داد که بامداد امروز سه‌شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، نیروهای سپاه پاسداران با یورش بردن به «منطقه پشت جمعه بازار چابهار»، علاوه بر تیراندازی و ضرب و جرح زنان، اقدام به تخریب خانه‌های کپری این «شهروندان بی‌بضاعت» کردند.

یک شاهدان عینی در رابطه با این ماجرا به حال وش گفته است:

ساعت ۱۲ شب صدای تیراندازی آمد. ما رفتیم ببینیم چه شده که دیدیم نیروهای سپاهی پشت جمعه بازار شهرک صنعتی چابهار لودر آورده‌اند و دارند با شوکر زنان را می‌زنند. بچه‌ها و زن‌ها خیلی ترسیده بودند و گریه می‌کردند. حتی یک زن زایمان کرده آنجا بود.

مأموران سپاه هنگام تخریب کپرها گفته‌اند زمین‌ها متعلق به سپاه پاسداران هستند و مردم باید از آنجا بروند

به گفته این شاهد عینی، نیروهای سرکوب سپاه پاسداران اصلا فکر نکردند که این مردم از فقر و نداری اینجا در کپر زندگی می‌کنند:

همه را با خاک یکسان کردند. حتی دستشویی‌ها و‌ حوض آب انبارشان خراب کردند. بچه‌ها از ترس و تشنگی گریه می‌کردند. این مردم قشر فقیر هستند که با پول کارگری این کپرها را درست کرده بودند اما همه را خراب کردند.

بر اساس گزارش منتشر شده در حال وش، ماموران سپاه هنگام تخریب کپرها گفته‌اند زمین‌ها متعلق به سپاه هستند و مردم باید از آنجا بروند:

به زنان خیلی بی‌احترامی کردند. یک مامور سپاهی که لباس سفید داشت و به تخریب منازل نظارت می‌کرد به یک زن سیلی زد. چند زن و دختر دیگر را هم با شوکر زدند. از ساعت ۱۲ شب تا ۳:۴۵، ماموران سپاه آنجا بودند و همه چیز با خاک یکسان کردند.

کانال تلگرام فعالان کارگری-سوسیالیستی اما از این اقدام سپاه پاسداران با عنوان «شبیخون گزمگان شب‌پرست به کپرنشینان چابهار» یاد کرده و نوشته است که کپرهای محذوفان و تهیدستان منطقه را تخریب و اقدام به تیراندازی و ضرب و جرح ساکنان کرده‌اند.

تخریب سرپناه کپرنشینان در چابهار پیش از این هم سابقه داشته است اما دست‌اندرکاران تخریب، مأموران بنیاد مسکن چابهار بودند که خانه‌های کپری شهروندان بلوچ در کُمب را تخریب کردند.

روز جمعه هشتم مرداد ۱۴۰۱، نیروهای بنیاد مسکن شهرستان چابهار، با سرپرستی مهدی صباغ و مصطفی بامری، این کپرهای مسکونی را تخریب کردند و باعث رعب و وحشت کودکان شدند.

آنان زمانی که بزرگسالان برای کار به داخل شهر رفته بودند، با بدرفتاری با کودکان بلوچ آن‌ها را از کپرها خارج کرده و محل زندگی ایشان را تخریب کردند.

مناطق و روستاهای در حاشیه شهر چابهار مانند کُمب، مرادآباد، هوت‌آباد، رَمین، عثمان‌آباد، بَلسَر و …، گاه گاه مورد یورش «نیروهای بنیاد مسکن» قرار می‌گیرد و خانه‌های مسکونی افراد فقیر و محرومی که در آنجا ساکن هستند، تخریب می‌شود.

در نمونه‌ای دیگر که خبر آن ۲۱ اسفند ۹۹ منتشر شد، مأموران بنیاد مسکن کپر یک زن چابهاری را به جرم زمین‌خواری خراب کردند.

رویداد ۲۴ از قول دختر این زن نوشت مأموران حتی پتو‌هایی را که نیکوکاران به آنان داده بودند، با خودشان بردند.

بر اساس این گزارش، در جریان تخریب این کپر، چوب‌های آن روی سر آسیه هوت، مادر خانواده می‌افتد و او را مجروح و راهی درمانگاه می‌کند.

هزینه‌های سنگین مسکن و فقر و نداری که در مناطق دور از مرکز تشدید هم می‌شود، باعث شده است عده زیادی از مردم در مناطق حاشیه‌ای چابهار به کپر‌نشینی روی بیاورند. علاو بر تخریب این کپرها اما خانه‌های شهروندان و آن‌چه در رسانه‌های منتشر کننده خبرهای سیستان و بلوچستان، «تصاحب زمین‌های ابا و اجدادی مردم بلوچ» خوانده شده است، اخیرا در زاهدان و حاشیه این شهر هم به دست نیروهای سپاه و بسیج صورت گرفته است.