ما اومدیم دوباره، خیزش ادامه داره / چهارشنبه‌سوری، فرصتی برای زنده‌نگهداشتن جنبش زن، زندگی، آزادی

در پاسخ به فراخوان‌های سه روزه چهارشنبه‌سوری، مردم معترض در تعدادی از شهرهای ایران، شامگاه دوشنبه ۲۲ اسفند، به خیابان آمده و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سردادند. شماری از فعالان مخالف جمهوری اسلامی برای زنده‌نگاه‌داشتن جنبش زن، زندگی، آزادی، همزمان با مراسم چهارشنبه‌سوری، فراخوان سه روزه اعتراضی، برای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ اسفند منتشر کردند.

اعتراضات خیابانی در تهران، مشهد، سنندج و مهاباد: «ما اومدیم دوباره، خیزش ادامه داره»

در پی انتشار فراخوان‌های سه روزه مقارن با چهارشنبه‌سوری، شماری از مردم معترض در ایران، شامگاه دوشنبه ۲۲ اسفند، در نخستین روز این فراخوان، به خیابان آمده و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند.

در پی هشدار فرمانده نیروی انتظامی تهران مبنی بر تمهیدات پلیس برای چهارشنبه‌سوری و استفاده از نیروهای «لباس شخصی» و «ظرفیت مساجد»، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از کشف «شبکه‌ها و تجهیزات خرابکاری برای عملیات» در شب چهارشنبه آخر سال،‌چهارشنبه‌سوری، خبر داد. 

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نیروهای این وزارتخانه «در روزهای گذشته…موفق به شناسایی و بازداشت چندین تیم تروریستی و کشف انواع مواد و ابزارهای انفجاری، نارنجک‌های دستی و خمپاره‌های دست‌ساز شدند». 

بر اساس اعلام این وزارتخانه، «تیم ۲۱ نفره» از عناصر وابسته به به سازمان مجاهدین خلق، «شامل تعدادی از عوامل سابقه‌دار و زندانیان آزاد شده و عوامل عملیاتی آماده انجام اقدامات تروریستی» شناسایی و بازداشت شدند. ساعاتی پیش از انتشار این اطلاعیه، فرمانده نیروی انتظامی پایتخت نیز از بازداشت ۱۲۴ نفر به دلیل ارتکاب جرائم مرتبط با چهارشنبه‌سوری خبر داده بود.

شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی، تصاویر و ویدئوهایی از شعارنویسی‌ها و سردادن شعار توسط مردم معترض در شامگاه دوشنبه ۲۲ اسفند منتشر کردند.

اعتراضات خیابانی در تهران، مشهد، سنندج و مهاباد: «ما اومدیم دوباره، خیزش ادامه داره»

چندین منطقه شهر تهران، از جمله شهرک اکباتان، خیابان ستارخان، و تهرانپارس، همچنین مناطق گلشهر و گوهردشت کرج، و شهرهای مشهد، سنندج، کامیاران، ملایر و مهاباد شامگاه دوشنبه صحنه اعتراضات خیابانی بود.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که جمعی از ساکنان شهرک اکباتان در غرب تهران شامگاه دوشنبه ۲۲ اسفند با راهپیمایی در محوطه بلوک‌های این شهرک اقدام به سردادن شعارهایی چون «ما اومدیم دوباره، خیزش ادامه داره»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» کردند.

«فقر، فساد، گرونی، میریم تا سرنگونی»، «آزادی اندیشه از پنجره نمیشه»، «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» و «مرگ بر جمهوری اعدامی» از جمله دیگر شعارها در این راهپیمایی بود.

اعتراضات ساکنان پایتخت در این شب به خیابان ستارخان نیز کشیده شد، جایی که معترضان شعارهای ضد حکومتی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ‌ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» سردادند.

همچنین جمعی از معترضان با برپایی تظاهرات در خیابان‌های منطقه تهرانپارس تهران به سردادن شعار علیه جمهوری اسلامی از جمله شعار «سفره ما خالیه خامنه‌ای جانیه»، پرداختند.

در شهر مشهد، زادگاه علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی، نیز شامگاه دوشنبه تعدادی از معترضان به خیابان آمده و با برپایی تظاهرات به سردادن شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «تا آخوند وطن نشود، این وطن وطن نشود» و «خامنه‌ای بی‌ریشه، خیزش تموم نمیشه» اقدام کردند.

این شعارها امشب در منطقه‌های گوهردشت و گلشهر کرج و خیابان‌های مرکزی شهر قزوین نیز تکرار شد. معترضان در قزوین همچنین با سردادن شعار «ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید» خواهان پیوستن عموم مردم به اعتراضات شدند.

چندین منطقه از شهر سنندج نیز عصر و شامگاه دوشنبه شاهد تظاهرات خیابانی جمعی از مردم بود. معترضان در سنندج که بخش عمده‌ای از آنها را زنان تشکیل می‌دادند با افروختن آتش و بستن برخی از خیابان‌ها اقدام به سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی کردند.

شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، و «مرگ بر دیکتاتور» از جمله شعارهای معترضان در جریان اعتراضات خیابانی شامگاه دوشنبه بود.

جمعی از جوانان معترض سنندج نیز با برافروختن آتش در مسیر سنندج – کرمانشاه در این منطقه اقدام به تجمع کردند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

در شهر کامیاران، یکی دیگر از شهرهای استان کردستان، واقع در ۶۰ کیلومتری سنندج، معترضان با برپایی تجمع در مناطق مرکزی این شهر، اقدام به آتش زدن لاستیک و بستن بخشی از خیابان‌های مرکزی این شهر کردند.

شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی نیز دوشنبه شب شاهد تظاهرات جمعی از مردم بود و معترضان با افروختن آتش و بستن برخی از خیابان‌ها این شهر اقدام به سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و شعار «زن، زندگی، آزادی» کردند.

شامگاه دوشنبه همچنین در شهر ملایر استان همدان اعتراضات پراکنده‌ای شکل گرفت و معترضان شعارهای ضد حکومتی از جمله شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

برگرفته از : ار اف آی، راديو فردا