روز جهانی آب: هشدار سازمان ملل نسبت به وخیم‌تر شدن بحران کمبود آب در جهان

‏کنفرانس بین المللی ⁧آب⁩ از روز چهارشنبه به مدت سه روز با شرکت کشورهای عضو سازمان ملل، سازمانهای غیر دولتی، انیستیتوهای آکادمیک و بخش خصوص همزمان با ⁧ روزجهانی آب⁩ کار خود را پس از نیم قرن با میزبانی کشورهای هلند و تاجیکستان در نیویورک آغاز می‌کند.

‏در این کنفرانس پنج موضوع مورد بررسی قرار می گیرد: ‏آب برای سلامت، ‏آب برای توسعه پایدار، ‏آب برای اقلیم، مقاومت و ⁧محیط_زیست،⁩ ‏آب برای همکاری ‏اقدام همگانی به مدت یک دهه (تا 2030) برای مدیریت آب

روز جهانی آب؛ سازمان ملل نسبت به وخیم‌تر شدن بحران کمبود آب در جهان هشدار داد

ار اف آی: سازمان ملل متحد در آستانۀ اجلاس بزرگ این نهاد پیرامون بحران جهانی آب که از تاریخ ۲۲ مارس مصادف با «روز جهانی آب» به مدت سه روز در نیویورک برگزار می‌شود، با انتشار گزارشی نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت کم‌آبی در جهان هشدار داد. مقامات ارشد از سراسر کشورهای جهان برای شرکت در این اجلاس سه روزه دعوت شده‌اند.

سازمان ملل متحد برای نخستین بار پس از بیش از چهار دهه، از روز چهارشنبه ۲۲ مارس (دوم فروردین) مصادف با «روز جهانی آب»، اجلاسی را برای بررسی وضعیت بحرانی آب در جهان برگزار می کند.

اجلاس جهانی آب سازمان ملل که به میزبانی مشترک دولت‌های هلند و تاجیکستان برگزار می‌شود با حضور بیش از ۶۵۰۰ نفر از جمله صدها وزیر و ده‌ها نفر از مقامات ارشد دولتی کشورهای مختلف جهان، به مدت سه روز در نیویورک ادامه خواهد  داشت.

سازمان ملل متحد در گزارشی که ساعاتی پیش از اجلاس بزرگ این نهاد دربارۀ وضعیت منابع آبی جهان در حدود نیم قرن گذشته منتشر شد، نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت کم‌آبی و خطرات آن هشدار داد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، در پیش‌گفتار این گزارش تأکید کرد: «جهان کورکورانه در مسیر خطرناکی پیش می‌رود زیرا مصرف بی‌رویه و استفادۀ ناپایدار از آب، توسعۀ بیش از حد، آلودگی و گرمایش مهار نشدۀ زمین، آب را که رگ حیات بشر محسوب می‌شود به طور فزاینده‌ای در معرض خطر قرار داده است».

ریچارد کانر نویسندۀ اصلی این گزارش نیز دربارۀ بحران جهانی آب به خبرگزاری فرانسه گفت: «بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردم جهان به آب سالم دسترسی ندارند که با افزایش روزانۀ جمعیت جهان بر شمار افرادی که به این خدمات دسترسی ندارند، افزوده خواهد شد».

وی افزود: «کم‌آبی در جهان بیشترین آسیب را به قشر فقیر وارد می‌کند زیرا افرادی که ثروتمند هستند، موفق به تأمین آب مورد نیاز خود خواهند شد».

در گزارش مشترک آب سازمان ملل (UN-Water) و یونسکو، آمده است: «کم‌آبی در جهان در حال تبدیل شدن به آندمی و همه‌گیری در سطح بومی در مناطق و کشورهای مختلف است زیرا مصرف بی‌رویه، آلودگی و گرمایش زمین، هم مناطقی که قبلاً تحت فشار بی‌آبی بوده‌اند و هم مناطقی که آب کافی داشته اند را با کمبود شدید آب مواجه خواهد ساخت».

این گزارش در ادامه می افزاید: «حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که با تنش آبی بالا یا بحرانی روبرو هستند و بیش از سه و نیم میلیارد نفر حداقل یک ماه از سال در شرایط تنش آبی به سر می‌برند. همچنین تقریباً نیمی از جمعیت جهان در حال حاضر حداقل برای بخشی از سال با کمبود شدید آب روبرو هستند».

در این گزارش با اشاره به اثرات آلودگی منابع آبی موجود به دلیل عملکرد ضعیف یا عدم وجود سرویس‌های بهداشتی، تصریح شده است: «حداقل دو میلیارد نفر در جهان، از یک منبع آب آشامیدنی آلوده به مدفوع استفاده می‌کنند که خطر ابتلا به وبا، اسهال خونی، حصبه و فلج اطفال را نزد این افراد افزایش خواهد داد». این در حالی است که آمار یاد شده، بدون به حساب آوردن آلودگی ناشی از آلاینده‌هایی چون مواد شیمیایی، داروها، آفت‌کش‌ها، نانوپلاستیک‌ها و میکروپلاستیک‌ها است.

در جریان اجلاس سازمان ملل دربارۀ بحران جهانی آب، از نمایندگان دولت‌های جهان دعوت شده است تا پیشنهاداتی را برای برنامۀ اقدامات آبی جهت معکوس کردن این روند ارائه کنند و نسبت به تضمین دسترسی به آب و خدمات بهداشتی برای همه تا سال ۲۰۳۰ متعهد شوند.

بنا به نوشتۀ نشریۀ فرانسوی لوموند، شماری از کارشناسان پیشتر دربارۀ دامنۀ این تعهدات و بودجۀ لازم برای اجرای آنها، ابراز نگرانی کرده اند.

بر اساس گزارش آب سازمان ملل و یونسکو، برای اطمینان از محقق شدن دسترسی همه به آب آشامیدنی سالم تا سال ۲۰۳۰، باید سطح فعلی سرمایه‌گذاری در این زمینه سه برابر شود.

این گزارش همچنین هشدار می دهد: «اکوسیستم‌های آب شیرین که علاوه بر آب، منابع اقتصادی پایدار حیاتی را تأمین می کنند و به مقابله با گرمایش زمین کمک می کنند، در معرض تهدید شدید قرار دارند».