اسپانيا: راه دشوارِ تشکیل دولت جدید

سوسیالیست‌ها، با وجود کسب آراء کمتر در برابر حزب رقیب راستگرای خود،  اما در مقایسه با انتخابات ۲۰۱۹، کرسی‌های بیشتری در پارلمان کسب کردند و شامگاه یک‌شنبه، نتیجه انتخابات را جشن گرفتند.

ار اف آی: نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی در اسپانیا نشان می‌دهد حزب راستگرای مردم با وجود کسب بیشترین آراء انتخابات، از رسیدن به اکثریت بازماند. نتایج این انتخابات می‌تواند به دولت چپ‌گرای پدرو سانچز پایان دهد اما حزب راستگرای مردم راه دشواری برای تشکیل دولت جدید در پیشِ‌رو دارد.

 انتخابات اسپانیا؛ راه دشوارِ راستگرایانِ پیروز برای تشکیل دولت جدید

انتخابات روز یک‌شنبه ۲۳ ژوئیه در اسپانیا پس از آن برگزار شد که پدرو سانچز، رهبر حزب «کارگران سوسیالیست اسپانیا» و حزب متحدش، «اتحاد ما می‌توانیم»، در پی شکست ائتلاف احزاب چپ افراطی در انتخابات محلی و منطقه‌ای در ماه می، دستور برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد.

با وجود پیروزی حزب راست محافظه‌کار «مردم»، در انتخابات پارلمانی اسپانیا، اما نتایج به دست آمده با توجه به اهدافی که این حزب برای خود تعیین کرده بود، رضایت‌بخش نیست.

حزب مردم به رهبری آلبرتو نونز فیخو با کسب ۳۳ درصد آراء در انتخابات زودهنگام، ۱۳۶ کرسی پارلمانی را کسب کرد.

حزب سوسیالیست به رهبری پدرو سانچز، با کسب ۳۱.۷ آرا، موفق به کسب ۱۲۲ کرسی از مجموع ۳۵۰ کرسی مجلس اسپانیا شد.

حزب راستگرای مردم برای دستیابی به اکثریت، یعنی ۱۷۶ کرسی، برای تشکیل دولت جدید اسپانیا، باید با أحزاب کوچکتر ائتلاف کند.

به گفته ناظران، حزب پیروز انتخابات برای تشکیل دولت ائتلافی، راه همواری را پیش رو ندارد.

حزب راست افراطی ووکس، برای ائتلاف با حزب مردم اعلام آمادگی کرده است اما با احتساب ۳۳ کرسی که این حزب به دست آورده است، مجموع کرسی‌های این دو حزب به ۱۶۹ کرسی می‌رسد.

بنابراین،‌ حزب مردم، حزب پیروز انتخابات زودهنگام، برای تشکیل دولت ائتلافی به هفت کرسی دیگر نیاز دارد تا أحزاب راست به اکثریت پارلمانی دست یابند.

در صورت ائتلاف أحزاب راست برای تشکیل دولت جدید با حضور حزب ووکس، این نخستین بار پس از پایان دیکتاتوری فرانکو، در دهه هفتاد میلادی، خواهد بود که یک  حزب راست افراطی به دولت اسپانیا راه می‌یابد.

نظرسنجی‌های پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام اسپانیا نیز از سقوط دولت پدرو سانچز و پیروزی حزب راست مردم به رهبری آلبرتو نونز فیخو خبر داده بودند.

رهبر حزب مردم، پس از کسب اکثریت نسبی در انتخابات روز یک‌شنبه و پیروزی در برابر حزب حاکم، در جمع حامیان خود گفت که برای تشکیل دولت تلاش می‌کند.

سوسیالیست‌ها، با وجود کسب آراء کمتر در برابر حزب رقیب راستگرای خود،  اما در مقایسه با انتخابات ۲۰۱۹، کرسی‌های بیشتری در پارلمان کسب کردند و شامگاه یک‌شنبه، نتیجه انتخابات را جشن گرفتند.

با این وجود رهبر حزب مردم، با بیان اینکه اسپانیا دیگر به یک دوره ابهام نیاز ندارد، تاکید کرد: هیچ‌کس وسوسه نشود که از تشکیل دولت جدید جلوگیری کند.