نرگس محمدی: یادبود رئیسی در سازمان ملل، گرامیداشت چوبه‌های دار و کشتار جمعی علیه مردم ایران است

“تا روز مرگش ابزار سرکوب یک ملت بود” و گرامیداشت او را “یقینی” برای “دیکتاتورها، سرکوبگران، ناقضان حقوق بشر  و شکنجه گران” دانسته که “روز مرگشان پرچم سازمان‌ملل نیمه برافراشته و سیاستمداران و دولتمردان جهان تسلیت گو خواهند بود و صدای مردمان معترض بی پناه و تحت ستم به دیوار روابط دیپلماتیک و اقدامات مسبوق به سابقه دولت‌ها خواهد خورد”.

نرگس محمدی: یادبود رئيسی در سازمان ملل گرامیداشت اعدام است

دويچه‌وله: نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی در نامه‌ای به برگزاری مراسم یادبود ابراهیم رئيسی در سازمان ملل اعتراض کرده است. قرار است این مراسم روز ۳۰ مه (۱۰ خرداد) در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح از داخل زندان نامه‌ای نوشته و به سازمان ملل برای برگزاری مراسم یادبود ابراهیم رئيسی اعتراض کرده است.

در این نامه که در صفحه اینستاگرام محمدی منتشر شده آمده است: «روز یادبود رئیسی در سازمان ملل به واقع روز گرامیداشت چوبه‌های دار، اعدام و کشتار جمعی علیه مردم ایران است.»

نرگس محمدی ابراهیم رئيسی را “جلاد تاریخ سرزمین ایران” دانسته که به گفته او “تا روز مرگش ابزار سرکوب یک ملت بود” و گرامیداشت او را “یقینی” برای “دیکتاتورها، سرکوبگران، ناقضان حقوق بشر  و شکنجه گران” دانسته که “روز مرگشان پرچم سازمان‌ملل نیمه برافراشته و سیاستمداران و دولتمردان جهان تسلیت گو خواهند بود و صدای مردمان معترض بی پناه و تحت ستم به دیوار روابط دیپلماتیک و اقدامات مسبوق به سابقه دولت‌ها خواهد خورد”.

پس از مرگ ابراهیم رئيسی در سانحه سقوط بالگرد، سازمان ملل پرچم‌هایش را به حالت نیمه افراشته درآورد.

خانم محمدی نوشته: «برای حقوق بشر که تنها و بی پناه مانده، برای صلح که بی صدا مانده و برای مردم ایران نگرانم.»

شیرین عبادی دیگر برنده جایزه نوبل صلح نیز  روز جمعه ۲۴ مه (۴ خرداد) با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود اعلام برگزاری مراسم یادبود برای ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشته شده ایران در سانحه‌ هوایی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

در این پست که با تیتر “برگزاری یادبود برای قصاب تهران در سازمان ملل متحد؟!!” منتشر شده، آمده است: «وقتی می‌بینم که سازمان ملل متحد برای یک “جنایتکار علیه بشریت” مراسم یادبود برگزار می‌‌کند، ناخودآگاه از خود می‌پرسم چگونه سازمانی که پس از جنگ دوم جهانی و از پس کشتار میلیون‌ها انسان، در پی خون‌خواری یک “دیوانه” که می‌خواست تمام جهان را به آتش بکشد عبور کرد، در این ایام این گونه به سادگی بر مبانی خود پای می‌‌گذارد و نسبت به اصول خود بی‌اعتقاد است؟»

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رغم انتقادها به ارسال پیام تسلیت کشورها، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی برای درگذشت ابراهیم رئیسی اعلام کرده است که مجلس یادبودی را به این مناسبت در روز ۳۰ مه (۱۰ خرداد) برگزار خواهد کرد. پیشتر اعلام یک دقیقه سکوت در شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با کشته‌شدن رئیسی و همراهان او نیز با موجی از انتقاد نهادهای مدنی و مخالفان جمهوری اسلامی روبر شد.