تلاش‌های نافرجام علی خامنه‌ای برای دو‌قطبی‌سازی کاذب…..

ديدگاه

در تمام چهار دهه گذشته اصلاح‌طلبان فی‌الواقع نه خواهان اصلاح و تغییر سیستم بلکه بخشی از بدنه سیستم بوده‌اند که همواره سهم خود را از انقلاب می‌خواسته‌اند و هر بار از مطالبات مردم سواستفاده کرده‌اند! اصلاح‌طلبان هنوز کینه آن را دارند که چرا جای هاشمی رفسنجانی، خامنه‌ای رهبر شده است و همواره با همین اساس سعی کرده از خواست و نفرت مردم از خامنه‌ای برای سود خود استفاده کنند! اما اگر تا سال ۱۳۹۶ موفق بوده‌اند اکنون ناکام هستند! عدم شرکت اکثریت جامعه در انتخابات با وجود بسیج همه‌جانبه اصلاح‌طلبان نشان داده است که جامعه همان‌گونه در سال ۱۳۹۶ شعار داد «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تموم ماجرا» از جریان اصلاحات عبور کرده است!

ووکاشین پاکروان
سردبیر «کوئیر تایمز»، فعال اکو-سوسیالیست، فعال کوئیر-فمینیست

تلاش‌های نافرجام علی خامنه‌ای برای دو‌قطبی‌سازی کاذب…..

نمایش انتخابات ریاست جمهوری رژیم ایران با تحریم همه‌جانبه مردم ایران همراه شد، آمارسازی رژیم ایران از عدم مشارکت ۶۰ درصدی می‌گوید، ستاد اجتماعی سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرد که ۸۸ درصد مردم ایران در انتخابات شرکت نکردند و کارشناسان مستقل حقوق‌بشری در گفتگو با شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال از مشارکت تنها ۵ تا ۱۰ درصد جامعه در انتخابات ریاست جمهوری رژیم ایران خبر می‌دهند که تمام این ارقام فارغ از راستی آزمایی نشان از نه بزرگ جامعه ایران به علی خامنه‌ای رهبر رژیم ایران است!
علی خامنه‌ای که گمان می‌کرد با تایید صلاحیت مسعود پزشکیان و حمایت جبهه اصلاحات از او می‌تواند یک دو قطبی مانند سال‌های ۱۳۷۶، ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ پدید بیاورد این بار ناکام ماند چرا که اصلاح‌طلبان دستشان برای مردم ایران افشا شده و دیگر فریب نمی‌خورند!
خامنه‌ای مخصوصا بر روی حافظه تاریخی کم ایرانیان حساب باز کرده بود اما هرچند مردم و جامعه ایران حافظه تاریخی کمی داشته باشند قطعا به اندازه حافظه ماهی نیست و یادشان نرفته که اکثریت سرکوب اعتراضات در همین دولت اصلاحات انجام گرفته است! کوی دانشگاه (۱۳۷۸)، اعتراضات(۸۸)، دی (۱۳۹۶)، آبان خونین (۱۳۹۸) و اعتراضات علیه گرانی (۱۴۰۰) همگی در دولت تحت رهبری اصلاح‌طلبان تحول‌خواه رخ داده است!
از همین رو میشود مسعود پزشکیان را اسب تروای علی خامنه‌ای برای جلب نظر جامعه اعلام کرد چرا که او از اتاق فکر علی خامنه‌ای دستور دارد که آن چه جامعه را ترغیب به شرکت در انتخابات میکند را بیان کند! از حذف گشت اجباری تا رفع فیلترینگ و مذاکرات با غرب! مواردی که همگی توسط خود اصلاح‌طلبان ابتدا اعمال شدند!
گمان نکنم کسی فراموش کرده باشد برای نخستین بار در سال ۱۳۸۴ بود که طرح لایحه مبارزه با بی‌حجابی و گشت ارشاد را فائژه هاشمی رفسنجانی اعلام کرد و نسبت به آن تصمیم گیری کرد! کسی فراموش نکرده که نخستین بار این دولت حسن روحانی بود که فیلترینگ را انجام داد و با فیلتر تلگرام آغاز کرد و با قطع اینترنت در آبان ۹۸ آن را به اوج رساند و کسی فراموش نکرده است که زمانی مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بود همین فرد از مذاکره با آمریکا انتقاد کرد و گفت ما یک بار مذاکره کردیم و شما آن را نقض کردید و دیگر نمیشود مذاکره کرد!
در یک کلام می‌شود گفت که در تمام چهار دهه گذشته اصلاح‌طلبان فی‌الواقع نه خواهان اصلاح و تغییر سیستم بلکه بخشی از بدنه سیستم بوده‌اند که همواره سهم خود را از انقلاب می‌خواسته‌اند و هر بار از مطالبات مردم سواستفاده کرده‌اند! اصلاح‌طلبان هنوز کینه آن را دارند که چرا جای هاشمی رفسنجانی، خامنه‌ای رهبر شده است و همواره با همین اساس سعی کرده از خواست و نفرت مردم از خامنه‌ای برای سود خود استفاده کنند! اما اگر تا سال ۱۳۹۶ موفق بوده‌اند اکنون ناکام هستند! عدم شرکت اکثریت جامعه در انتخابات با وجود بسیج همه‌جانبه اصلاح‌طلبان نشان داده است که جامعه همان‌گونه در سال ۱۳۹۶ شعار داد «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تموم ماجرا» از جریان اصلاحات عبور کرده است!
اما پزشکیان بر روی چه چیزی حساب کرده که وارد کارزار انتخاباتی شده است؟ در پاسخ باید گفت که پزشکیان بر روی قشر خاکستری جامعه حساب باز کرده است که دغدغه نان شب را دارند و از همین رو سعی دارد این بخش جامعه را به سمت خود بکشد! اما زمانی که تایید صلاحیت شد گفت من تنها برای دو هدف افزایش مشارکت و اجرای منویات رهبری آمدم‌ام! سخنانی که گمان میکنم فراموش کرد نباید بگوید! چرا که قشر خاکستری که تمام سیاست رهبری را عامل سیاه‌روزی خود می‌دانند دیگر محال است جذب کسی شوند که خود را مجری اجرای منویات رهبری میداند! عدم مشارکت اکثریت مردم خود گواه تاییدی است بر این که قشر خاکستری هم پزشکیان را همراه با آن چه هسته سخت قدرت می‌دانند رد کرده است!
در یک کلام باید گفت اگر جلیلی را مغز متفکر سیاست خارجی علی خامنه‌ای بدانیم بدون شک پزشکیان نیز مغز متفکر مدیریت اجتماعی علی خامنه‌ای برای کنترل جامعه اعتراضی است، از همین رو جامعه با این نگاه با تحریم انتخابات نشان داده است که تمامیت این رژیم را همان‌گونه در خیزش ژینا رد کرده‌اند اکنون با دموکراتیک‌ترین و مسالمت‌آمیزترین شیوه ممکن نیز رد کرده‌اند و خواسته‌ای جز همان سرنگونی رژیم علی خامنه‌ای و استقرار یک دموکراسی سکولار حقوق‌بشری و مبتنی بر عدالت اجتماعی ندارند…..