مروری گذرا بر نقض حقوق بشر در ایران/ ویدئو

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

مروری گذرا بر نقض حقوق بشر در ایران ، از سرکوب دسته جمعی و فردی در مناطق مختلف ایران، دستگیری و اعدام دسته جمعی و فردی، سرکوب و اعدام کودکان، سرکوب و نقض حقوق و اعدام زنان و اعمال خشونت چند گانه علیه زنان …بیش از چهل سال کشتار و خونریزی شهروندان در مناطق مختلف, بر اساس آخرین گزارشات سازمانهای حقوق بشری در مورد ایران مطالب زیر را به طور خلاصه میخوانیم:

گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران جاوید رحمان در سازمان ملل به تایید صلاحیت تنها ۷ نفر در انتخابات ریاست جمهوری و رد صلاحیت ۵۸۳ نفر اشاره کرده و گفته است در میان افراد تایید صلاحیت شده ابراهیم رئیسی، برنده انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی قرار دارد که در زمان ریاست وی بر قوه قضائیه، موارد بسیاری از نقض حقوق بشر گزارش شده است، از جمله اعدام کودکان، شکنجه و اعترافات اجباری تا بازداشت خودسرانه فعالین مدنی.

این گزارش به ادامه عدم پایبندی جمهوری اسلامی به موازین حقوق بشری، بازداشتهای خودسرانه، سرکوب گسترده اعتراضات آبان ۹۸ و سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران اشاره کرده و گفته است خانواده قربانیان این حوادث مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

آقای رحمان در گزارش خود همچنین علاوه بر بازداشت «خودسرانه» فعالین مدنی ایران، به بازداشت افراد دو تابعیتی و شهروندان خارجی در جمهوری اسلامی اشاره کرده و نسبت به شرایط احمدرضا جلالی، مسعود مصاحب، کامران قادری، انوشه آشوری، مراد طهباز، نازنین زاغری، جمشید شارمند و سیامک نمازی اظهار نگرانی کرده است.

جاوید رحمان از تاستان سه سال قبل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران انتخاب شد. از آن زمان ماموریت آقای رحمان به‌طور سالانه در اججلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تمدید شده است.