بی نتیجه ماندن دور هفتم مذاکرات : دلار به بالای ۳۰هزار تومان رسید!

همزمان با پایان بی نتیجه دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین نرخ ارزهای خارجی در ایران جهشی چشم‌گیر داشت و هر دلار آمریکا در بازار تهران بیش از ۳۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت هر دلار آمریکا شنبه ۴ نوامبر و پس از اعلام توقف مذاکرات وین از سوی آمریکا تا ۳۰ هزار و ۸۰ تومان در بازار تهران افزایش یافت که نسبت به روز پنج‌شنبه افزایشی ۶۰۰ تومانی داشته است.

برخی رسانه‌های ایران در گزارش‌هایی با عناوینی مانند «قیمت دلار پرواز کرد» نسبت به این افزایش قیمت واکنش نشان دادند.

«نور نیوز» وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران در گزارشی ادعا کرد که افزایش قیمت ارز در این کشور توسط «دست‌های پلیدی» صورت گرفته که به دنبال «خنجر زدن» هستند.

این وب‌سایت مدعی شد که «برخی عناصر در داخل» با هدف «فشار روانی» علیه تیم‌مذاکره‌کننده ایران از واکنش منفی بازار به مذاکرات وین گزارش تهیه می‌کنند.

پیش از این، وبسایت «اقتصاد آنلاین» در گزارشی با عنوان «دلار؛ گوش به زنگ اخبار وین» نسبت به افزایش نرخ دلار هشدار داده بود.

این در حالی‌ است که سیاست‌های دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد و به‌ویژه ارزهای خارجی، انتقاد کارشناسان اقتصادی در کشور را برانگیخته است.

خبرگزاری‌های ایران پیش از این خبر داده بودند که «بیش از سه و نیم میلیارد دلار» از دارایی‌های ایران در «یکی از کشورها» آزاد شده است.

با این حال، برخی کارشناسان اقتصادی اخباری از این دست را در چارچوب سیاست «گفتار درمانی» ایران تلقی می‌کنند.

به گفته فعالان حوزه اقتصاد، هرگاه نرخ ارز در ایران با روندی صعودی مواجه می‌شود، دولت این کشور با اعلام آزادسازی بخشی از منابع مسدودشده، می‌کوشد از طریق «بازی روانی» قیمت ارزهای خارجی را کاهش دهد.

علت افزایش نرخ ارز

به گزارش العربیه، به گفته کارشناسان اقتصادی، افزایش اخیر نرخ ارز در ایران بیشتر از این‌که حاصل متغیرهای اقتصادی باشد، ناشی از تحولات سیاسی و بی‌نتیجه ماندن دور هفتم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۴ در وین برای احیای برجام است.

این کارشناسان خاطرنشان می‌کنند، از آنجایی که خروجی این تحولات سیاسی «مثبت» تلقی نشده و نگرانی‌ها در مورد آینده مذاکرات هسته‌ای افزایش پیدا کرده دلار با سیری صعودی در عرض دو روز جهشی ۶۰۰ تومانی داشته است.

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای عضو برجام دوشنبه ۲۹ نوامبر در وین آغاز شد.

پس از سفر چهارشنبه ۲۴ نوامبر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نیز نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد جهشی ۴۰۰ تومانی پیدا کرد و به بیش از ۲۹ هزار تومان رسیده بود.

وبگاه «تجارت‌نیوز» هم در گزارشی نوشته است که با توجه به افزایش قیمت دلار، احتمال می‌رود که در روزهای آینده قیمت خودرو نیز افزایش پیدا کند.

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز از افزایش قیمت بلیت هواپیما، همزمان با رشد نرخ دلار در این کشور خبر داد.

شاخص بورس تهران نیز به توقف مذاکرات برجام واکنش نشان داد و ۵ هزار و ۳۳۷ واحد ریزش کرد.

قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای ایران نسبت به هفته گذشته ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و به یک میلیون و ۲۸۲ هزار تومان رسید.

معاونت اقتصادی سازمان برنامه و بودجه ایران چندی پیش در سندی پیش‌بینی کرده بود که در صورت ادامه تحریم‌ها، قیمت دلار در ۶ سال آینده به ۲۸۴ هزار تومان خواهد رسید.