گزارش ماهانه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از نقض حقوق بشر در کُردستان (آذر ۱۴۰۰)

هه‌نگاو: طی ماه گذشته دست‌کم ۶۹ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه آذر ۱۴۰۰ خورشیدی دست‌کم ۶۹ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است که به شرح زیر می‌باشد؛

کشته و زخمی شدن کولبران (۲۷ مورد)

طی ماه گذشته دست‌کم ۲۷ کولبر و کاسبکار در مرزهای کُردستان کشته و یا زخمی شده‌اند که ۳ نفر از آن‌ها جانشان را از دست است. دو کولبر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران و یک کاسبکار نیز در اثر سقوط از ارتفاع جانشان را از دست داده‌اند.
همچنین، از مجموع ۲۴ کولبری که زخمی شدهاند ۱۴ مورد با شلیک مستقیم، ۵ مورد به دلیل سقوط از ارتفاع و ۵ مورد نیز در اثر سانحه رانندگی زخمی شده‌اند.
اعدام و مرگ در زندان (۳ مورد)
طی آبان آذر امسال، دست‌کم حکم اعدام دو شهروند اهل شهرهای کامیاران و سنندج به اجرا در آمده استحیدر قربانی زندانی سیاسی کُرد به اتهام بغی و یک زندانی دیگر نیز به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند.
همچنین، در این بازه زمانی یک زندانی اهل مهران در زندان مرکزی ایلام پس از اقدام به خودکشی وعدم رسیدگی پزشکی توسط مسئولین زندان، جانباخت. این زندانی به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود.
کشته و زخمی شدن شهروندان مدنی و انفجار مین (۴ مورد)
طی ماه گذشته دست‌کم ۳ شهروند در شهرهای ارومیه، دهلران و قصرشیرین در اثر انفجار مین زخمی شده‌اند.
همچنین، یک شهروند اهل کرمانشاه با شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه در مرکز این شهر جانباخته است.

بازداشت و حکم (۳۱ مورد)

با استناد به آمار هه‌نگاو، طی آذر ماه امسال دست‌کم بازداشت ۲۸ شهروند کُرد از جمله یک زن و یک نوجوان زیر ۱۸ سال در شهرهای مختلف کُردستان به اتهام فعالیت سیاسی، عقیدتی و مدنی توسط نهادهای امنیتی ثبت شده است.
همچنین، ۳ فعال کُرد نیز به اتهام فعالیت سیاسی توسط دستگاه قضایی جمعاً به ۳ سال حبس محکوم شده‌اند.

کارگری (۴ مورد)

در این بازه زمانی دست‌کم ۴ کارگر اهل شهرهای سروآباد، مهاباد و پاوه در حین کار و به دلیل سوانح کاری جانشان را از دست داده‌اند که یکی از آن‌ها در اقلیم کُردستان جانش را از دست داده است.