اعتصاب کارگران ایران‌خودرو تبریز / تداوم اعتراضات کارگری

گروهی از کارگران ایران‌خودرو تبریز، از روز گذشته دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند. این دومین اعتراض صنفی کارگران ایران‌خودرو تبریز در کمتر از ۲۰ روز گذشته است. هم اکنون کارگران ۳ شیفت کاری این مجموعه در کارخانه حضور دارند، اما در اعتراض به وضعیت موجود از حضور در خط تولید، خودداری کرده اند.

پس از شروع اعتصاب در روز گذشته، کارگران شرکت شب گذشته را نیز در محیط کارخانه تحصن کردند.
۱۵ آبان کارگران ایران‌خودرو تبریز، به علت تعویق در پرداخت ماهانه، دست به اعتراض صنفی زده بودند چرا که معتقدند در حالی که قیمت گذاری خودرو سراسری است و در دو سال گذشته شاهد افزایش ۵ برابری قیمت خودرو‌های تولیدی این کارخانه هستیم، میزان حقوق دریافتی‌ پرسنل تغییری نداشته است.
یکی دیگر از علل اعتراض گسترده کارگران این کارخانه اختلاف حقوقی دریافتی بین مراکز تولیدی ایران‌خودرو اعلام شده است تا جایی که چندین بار به این اختلاف حقوق اعتراض کرده اند ولی تاکنون این موضوع از سوی مدیریت ایران‌خودرو ترتیب اثر داده نشده است.
قرار بود، در مدت ۱۵ روز به خواسته های کارگران پاسخ داده شود که به گفته کارگران تاکنون محقق نشده است.

همچنین دیروز کارگران کارخانه روغن نباتی «نینا» مقابل فرمانداری سیرجان تجمع اعتراضی داشتند. روز گذشته حدود ۳۵۰ نفر از کارگران بیکار شده‌ی کارخانه روغن نباتی «نینا» در اعتراض به وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان فرمانداری سیرجان دست به تجمع زدند. کارگران قراردادی شاغل در کارخانه روغن نباتی «نینا» سیرجان در استان کرمان دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و خواستار بازگشایی محل کار خود هستند.

در جنوب کشور کارگران شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش در اعتراض به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق و بیمه مقابل اداره کار اهواز تجمع کردند. این کارگران در همین رابطه قبلا نیز در ٢۵ آبان تجمع داشتند.

تجمع اعتراضی کارگران معدن آسمینون منوجان ، همچنان ادامه دارد. کارگران این معدن جاده بین المللی منوجان-بندرعباس این محور را مسدود کردند. در شبکه های اجتماعی تصاویری از اعزام نیروهای یگان ویژه استان کرمان به محل بسته شدن محور کهنوج به بندرعباس منتشر شده است.

همچنین به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروهی از کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان دفتر کعب عمیر نماینده مردم شوش، تجمع کردند.

کارگران معترض خواستار رسیدگی به وضعیت استخدامی و شغلی خود هستند.

امروز در شیراز تجمع اعتراضی پزشکان در دانشگان علوم پزشکی خدمات بهداشت درمانی استان فارس برگزار شد. در این تجمع شعارهایی از جمله :
دزدی از جیب پزشک کافیه کافیه
پزشکان، پزشکان اعتصاب اعتصاب
افزایش ظرفیت نابودی سلامت
بیکاری وبیگاری خودکشی خودکشی
رسانه میلی رسانه مسئولان
نظام پزشکی خجالت خجالت ؛ داده شد.