فراخوان تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان در ۱۱ آذر

اخبار روز: شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه ای فرهنگیان کشور را برای برگزاری تجمعات اعتراضی سراسری در روز ۱۱ آذر فرا خوانده است. در این بیانیه آمده است که امروز ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند اتحاد و همبستگی صنفی هستیم. شورای هماهنگی رو به حاکمیت اعلام کرده است که اگر بی‌توجهی به مطالبات معلمان همچنان ادامه پیدا کند و در مجلس مصوبه‌ای بر خلاف رتبه‌بندی‌ شاغلان هشتاد درصد حقوق‌ هیات‌علمی و همسان‌سازی‌ بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری تصویب شود، شورای هماهنگی از تمام ظرفیت‌های اعتراضی از تحصن و اعتصاب تا تعطیلی کلاس‌ها استفاده خواهد نمود.

متن کامل این بیانیه در زیر آمده است:

بازنشستگان و شاغلین فرهنگی

همکاران ارجمند!

امروز ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند اتحاد و همبستگی صنفی هستیم، همانطور که می‌دانید سرنوشت رتبه‌بندی در هاله‌ای از ابهام است و قرار است در هفته آینده در مجلس تعیین تکلیف شود.

بنابر اظهارات برخی نمایندگان مجلس، گویی دولت قصد دارد تنها ۲۵ هزار میلیارد تومان برای یکسال به رتبه‌بندی اختصاص دهد و تاریخ اجرای آن را از اول مهر ۱۴۰۰ قرار داده‌است، به عبارتی دولت تنها ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته و وضعیت آن در سال ۱۴۰۱ منوط به تامین اعتبار شده‌است، اینها همه نشانگر آن است که قرار است رتبه‌بندی، سرهم‌بندی شود.

ما خواهان اجرای کامل رتبه‌بندی یعنی حداقل هشتاد درصد حقوق‌ اعضای هیات علمی دانشگاه هستیم و این مهم با ۲۵ همت در سال ممکن نیست و حداقل به ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

شورای هماهنگی خواهان تامین این بودجه و اجرای کامل رتبه‌بندی از تاریخ اول فروردین ۱۴۰۰ است.

در مورد وضعیت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز متاسفانه خبرهای ناامید کننده‌ای به گوش می‌رسد تا جایی که تعدادی از به اصطلاح نمایندگان مردم در مجلس در حال جمع‌آوری امضاء برای خارج کردن همسان‌سازی از دستور کار مجلس هستند.

این ظلم و ستم آشکار به معلمان شاغل و بازنشسته در حالی است که در بهترین حالت و طبق اعلام دستگاه های ذیربط، میانگین حقوق معلمان نصف خط فقر رسمی است و فرهنگیان با افرایش تورم مانند اکثریت جامعه بیش از پیش در تنگنای معیشتی قرار دارند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به بی توجهی دولت و مجلس به مطالبات معلمان روز پنجشنبه ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۰ در سراسر ایران اعلام تجمع می‌نماید و ضمن حمایت از تمام تلاش‌های بدنه ی فرهنگیان اعم از نامه‌نگاری و امضای طومار و برگزاری تجمع ، تمام فرهنگیان شاغل و بازنشسته را به برگزاری تجمع باشکوه فرا می‌خواند.

شورای هماهنگی رو به حاکمیت اعلام می‌نماید اگر بی‌توجهی به مطالبات معلمان همچنان ادامه پیدا کند و در مجلس مصوبه‌ای بر خلاف رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاد درصد حقوق‌ هیات‌علمی و همسان‌سازی‌ بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری
تصویب شود، شورای هماهنگی از تمام ظرفیت‌های اعتراضی از تحصن و اعتصاب تا تعطیلی کلاس‌ها استفاده خواهد نمود.

بی‌شک آموزش و پرورش بالنده و پیشرفته در گرو کیفیت بخشی به آموزش و توجه به نیازها و حقوق دانش‌آموزان و بهبود معیشت و منزلت معلم است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
۳ آذر ۱۴۰۰

تاریخ تجمع :
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰*
ساعت ۱۰ صبح

مکان تجمع :
تهران و البرز : جلوی مجلس
مراکز استان‌ها : مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان
شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان