درخواست ایران برای استفاده از سوخت اتمیِ تولید داخل در رآکتور بوشهر

رئيس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید از شرکت دولتی «روس اتم» خواسته شده است که در رآکتور اتمی بوشهر از سوخت اتمی تولید ایران استفاده شود. نیروگاه بوشهر متکی به اورانیوم دریافتی از روسیه است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر روند تحویل این سوخت نظارت دارد.

شرکت روس اتم در ده سال گذشته پیمانکار اصلی نیروگاه اتمی بوشهر بوده، و به گفته محمد اسلامی قرار است فاز دوم و سوم نیروگاه بوشهر را با سرعت بیشتری به اتمام برساند.

رئيس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگویی که با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه داشته و روز شنبه، چهارم دی‌ماه، منتشر شد، از پرداخت بدهی‌‌های مربوط به فاز اول نیروگاه بوشهر خبر داده، ولی گفته است که ایران برای ساخت فاز دوم و سوم این نیروگاه به روسیه بدهکار است و باید پیش‌پرداخت‌ بدهد.

پیش از این، گزارش‌هایی درباره بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی ایران به روسیه و همچنین اختلاف تهران و مسکو در مورد پرداخت حقوق پرسنل نیروگاه هسته‌ای بوشهر در تیرماه سال جاری منتشر شده بود.

محمد اسلامی به زمان بهره‌برداری از فاز دوم و سوم نیروگاه اشاره نکرده، ولی گفته است که فاز دوم «در حال بتن‌ریزی» است و در فاز سوم نیز «در حال مقاوم‌سازی خاک هستند».

طرح تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر، سال ۱۳۹۵ به تصویب رسید و دولت ایران تابستان سال ۹۸ از شروع عملیات اجرایی فاز دوم خبر داد.
بر اساس گفته‌های مقام‌های دولت ایران در سال ۹۵، این پروژه‌ها که هزینه‌ آن ده میلیارد دلار اعلام شده بود، قرار بود بین سال‌های ۱۴۰۴ تا ۱۴۰۵ به پایان برسد.

در شهریور سال ۹۵ علی‌اکبر صالحی، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران، در مراسم آغاز عملیات اجرایی این پروژه‌ها گفت بر اساس برنامه زمان‌بندی٬ نیروگاه نخست ۱۰۸ ماه و نیروگاه دوم در مدت ۱۲۶ ماه با مشارکت شرکت «روس‌اتم» ساخته خواهد شد.

ایران برای راه‌اندازی فاز اول نیروگاه بوشهر هشت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده بود و این نیروگاه پارسال سهمی ۱.۶ درصدی در کل تولید برق کشور داشت.

آقای اسلامی همچنین از ادامه تلاش‌های دولت ایران برای به نتیجه رساندن پروژه‌های مهم تولید برق برای تامین ۱۰ هزار مگاوات انرژی خبر داده و گفته است علاه بر روسیه از دیگر کشورها نیز برای حضور در این پروژه دعوت می‌شود.

حکومت جمهوری اسلامی همواره در داخل و خارج از کشور با این انتقاد روبه‌رو بوده است که چرا بر تولید برق با انرژی اتمی و صرف هزینه بسیار در این زمینه اصرار دارد، در حالی که پس از سال‌ها هنوز نتوانسته به این هدف دست یابد و در هزینه تولید برق صرفه‌جویی کند.

در حال حاضر ۹۰ درصد برق تولیدی ایران از سوخت‌های فسیلی مانند گاز، گازوئیل و مازوت است و سهم نیروگاه‌های بادی و خورشیدی از تولید برق ایران تنها نیم درصد است.

آخرین گزارش وزارت نیرو نشان می‌دهد که در هفت ماهه امسال تنها ۵۸۲ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است، در حالی که برای سال جاری خورشیدی رشد ۳۵۰۰ مگاواتی پیش‌بینی شده بود. پارسال و سال ۹۸ نیز رشد تولید برق کشور کمتر از نصف پیش‌بینی‌ها بود.