تائيد نتايج انتخابات پارلمانی عراق / دادگاه عالی فدرال عراق

پس از ماهها کشمکش سیاسی و تحولات امنیتی در پی اجرای انتخابات پارلمانی عراق که به پیروزی جریان صدری با ۷۳ کرسی و شکست گروه‌های وابسته به ایران انجامید، دادگاه عالی فدرال عراق اکنون، به طور نهایی نتایج این انتخابات را تایید کرد.

به گزارش العربیه به نقل از خبرنگار «فرانس پرس» دادگاه عالی فدرال عراق دوشنبه، ۲۷ دسامبر، پس از بررسی‌های لازم ضمن رد درخواست گروه‌های وابسته به ایران برای لغو نتایج انتخابات پارلمانی عراق که در ۱۰ اکتبر گذشته اجرا شده بود، طی حکمی به طور نهایی نتایج برآمده از این انتخابات را به تصویب رساند.

قاضی جاسم محمد عبود، رئیس دادگاه عالی فدرال عراق رد درخواست گروه‌های وابسته به ایران برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام و تاکید کرد که حکم دادگاه برای همه قوا لازم الاجرا است.

دادگاه عالی فدرال عراق ضمن تاکید این‌که حکم آن درباره نتایج انتخابات لازم‌الاجرا و غیرقابل فسخ خواهد بود، رد درخواست گروه‌های وابسته به ایران برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد.

قاضی دادگاه عالی فدرال عراق پیش از قرائت حکم دادگاه، گفت:« اعتراض‌های برخی از فراکسیون‌های سیاسی و بخشی از نامزدها به نتایج انتخابات سال ۲۰۲۱ صرف‌نظر از شیوه و علل آن، از اعتبار انتخابات کاسته و اعتماد مردم به آن را تضعیف می‌کند.»

او تاکید کرد که این اعتراضات «بر دو قوه مقننه و مجریه که برآمده از این انتخابات خواهند بود، تاثیر خواهد گذاشت.»

واکنش‌ها به تصویب نهایی نتایج انتخابات
از سویی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق پس از تصویب نهایی نتایج انتخابات، تاکید کرد که اختلافات سیاسی در کشور نباید بر عملکرد دستگاههای امنیتی تاثیر بگذارد.

ائتلاف شکست خورده «الفتح» متشکل از نمایندگان گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران که در چارچوب حشد الشعبی فعالیت و در ساختار نیروهای دولتی ادغام شده‌اند با تنظیم شکایتی خواستار ابطال نتایج انتخابات شده بود.

این ائتلاف به رهبری هادی العامری، فرمانده سپاه بدر که در دوره قبلی ۴۸ کرسی پارلمانی داشت در این دوره از انتخابات اما شکست سنگینی متحمل شده و تنها ۱۷ کرسی کسب کرد.

شکست این ائتلاف به خاطر نقش خشونت‌بار گروههای شبه‌نظامی مرتبط با آن است که در گذشته معترضان عراقی را در خیابان‌های این کشور هدف گلوله قرار داده بودند.

در واکنش به تصویب نهایی نتایج انتخابات پارلمانی از سوی دادگاه عالی فدرال، رهبر ائتلاف الفتح، گفت که به‌رغم «تقلب و دخالت در انتخابات» به این حکم پایبند خواهد بود.

از سویی «سائرون» ائتلاف پیروز در انتخابات به نمایندگی از جریان صدری به رهبری مقتدی صدر، ضمن استقبال از حکم دادگاه خواستار تسریع در روند تشکیل دولت اکثریت ملی شد.

تصویب نهایی نتایج انتخابات عراق از سوی دادگاه عالی فدرال این کشور پس از آن است که گروه‌های شکست خورده با تجمع و اعتراضات و در پی آن حوادث امنیتی، همواره مسئولان دولت از جمله شخص مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و کمیسیون عالی انتخابات این کشور را تهدید می‌کردند.

دادگاه عالی فدرال عراق پس از آن نتایج انتخابات را به طور نهایی به تصویب رساند که کمیسیون عالی انتخابات این کشور هدف برخی تهدیدها قرار گرفته است. جناح‌های وابسته به ایران که در انتخابات اخیر شکست خوردند، از این کمیسیون خواسته‌اند تا نتایج انتخابات را به صورت دستی بازشماری کنند.

تدابیر امنیتی
همزمان با اعلام حکم دادگاه، منطقه «الحارثیه» در نزدیکی «منطقه سبز بغداد»، صبح دوشنبه شاهد تظاهرات هواداران جناح‌های شکست‌خورده در انتخابات بود.

نیروهای امنیتی عراق نیز تدابیر شدیدی را در اطراف منطقه سبز بغداد اعمال کردند. این منطقه میزبان مقر دولت و پارلمان این کشور و همچنین نمایندگی‌های دیپلماتیک از جمله سفارت آمریکا است.

نیروهای امنیتی از سوی دیگر پل «جمهوری» که به منطقه سبز بغداد منتهی می‌شود را بسته و با استقرار نیروهای انتظامی روی این پل، از عبور معترضان جلوگیری کردند.

خبرگزاری «بغداد الیوم» در گزارشی و به نقل از یک منبع امنیتی که از آن نامی نبرده خبر داد، نیروهای کمکی به کادر نیروهای امنیتی مستقر در ایست‌های بازرسی و تقاطع‌های مهم بغداد افزوده شده است.