با تمام قوا از آزادی ژولیان آسانژ، خبرنگار افشاگر دفاع کنیم‎‎

کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست هانوفر
در ۱۰ دسامبر ۲۰۲۱، سالگرد هفتادوسومین سال تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، ژولیان آسانژ خبرنگار متعهد و افشاگر و بنیانگذار ویکی لیکس به جرم جاسوسی و انتشار اسرار محرمانه نظامی امنیتی آمریکا در آستانه استرداد به آن کشور قرار دارد. در ۱۰دسامبر ۲۰۲۱ دادگاه تجدیدنظر لندن انگلیس حکم قضایی ممنوعیت تحویل این خبرنگار آمریکایی استرالیایی‌تبار را ملغی اعلام کرد. آسانژ از سال۲۰۱۰ با خطر دستگیری و استرداد به آمریکا روبرو بوده است. از آن زمان در روند تلاش برای نجات جان خود به سفارت اکوادوردر لندن پناه برد، اما پس از هفت سال در ۲۰۱۹ دولت اکوادور حق پناه‌جویی او را لغو می‌کند. و با این حکم، مجوز ورود پلیس انگلیس به حریم سفارت برای دستگیری او داده می‌شود. او دستگیر و هم اکنون در زندانی در لندن، تحت شدیدترین ضوابط حفاظتی و در شرایط بسیار نامساعد روحی- روانی و بیماری جسمانی بسر می‌برد. طبق نظر پزشکان و روانپزشکان او در شرایط کنونی به هیچ وجه آمادگی استرداد از انگلیس به آمریکا و تحمل بازجویی‌ها را نداشته و هشدار می‌دهند که خطر دست‌زدن به خودکشی برای او دور از انتظار نخواهد بود. با لغو ممنوعیت حکم استرداد، قرار است دادگاهی در سطح بالاتر، در۴ ژانویه ۲۰۲۲ رای نهایی را صادر کند. به احتمال زیاد ژولیان آسانژ، در صورت تحویل به مقامات امنیتی آمریکا، به ۱۷۵سال زندان محکوم خواهد شد.

هم اکنون نگاه آزادی‌خواهان جهان به وضعیت این خبرنگار انسان‌دوست و دردفاع از حق آزادی بیان، به‌عنوان یکی از پایه‌ای‌ترین اصول حقوق بشر معطوف شده است، اصلی که بخشی جدایی‌ناپذیر از حقوق دموکراتیک خبرنگاران و روزنامه‌نگاران به‌شمار می‌رود. گناه آسانژ چیزی جز افشای هزاران پرونده از عملکرد سیاسی، نظامی و امنیتی دولت‌های آمریکا در عراق و افغانستان و افشاء اسرار زندان‌های مخوف ابوغریب و گوانتانامو و ترور شهروندان بیگناه و نیز مداخله در تغییر حکومت‌های این کشورها نیست؟

اگر در گذشته‌ی نه چندان دور سازمان سیا و دیگر نهادهای دولت آمریکا با مداخله در کشورها ‌(کمک به کودتا علیه حکومت مردمی آلنده در شیلی و یا دستان آلوده‌ی آن‌ها در عملیاتی با اسم رمز آژاکس در طرح کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ ایران) می‌توانستند اسرار خود را برای دهه‌ها پنهان نگه دارند، ولی امروز به یاری سیستم انتقال سریع اخبار و وسایل ارتباطاتی پیشرفته و قابل دسترس‌ برای همه و به مدد خبرنگاران متعهدی نظیر جولیان آسانژ حفظ این اسرار و مخفی کردن آن‌ها چون گذشته ساده به‌نظر نمی‌رسد. درنتیجه ضرباتی که به واسطه‌ی افشاگری‌های درخشان آسانژ بر پیکر سازوبرگ‌ نهادهای مدافع نظم مستقر وارد شده از سوی آن‌ها بی‌جواب نمی‌ماند و به نحوی از انحاء در صدد انتقام و مجازات برخواهند آمد. از این رو، باید در برابر یورش دولت‌های نئولیبرال امریکا و انگلیس و سکوت غالب دولت‌های سرمایه‌داری به حقوق پایه‌ای انسان اعتراض کرد.
کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست هانوفر صدور حکم قضایی دادگاه انگلیس را شدیدا محکوم می‌کند، از آزادی و حق شهروندی آسانژ، با حق انتخاب اقامت در هر کشور دیگری دفاع می‌کند؛ ‌‌‌ و ‌‌خود را بخشی از همبستگی جهانی در کارزار کمپین دفاع ازآزادی جولیان آسانژ می‌داند. و از همه سازمان‌های مدافع حقوق بشر و احزاب مترقی درسرتاسر جهان می‌خواهد که در حمایت از آسانژ، مانع استرداد او از انگلیس به آمریکا و آزادی بدون قید و شرط او شوند.

زنده باد آزادی و برابری!
زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست هانوفر