از سرگيری مذاکرات برجام / خوش بينی برای دستیابی به توافق

دور هشتم مذاکرات احیای برجام از روز گذشته پس از وقفه‌ای چند روزه به مناسبت آغاز سال نوی میلادی، از سرگرفته شده است.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام میان ایران و گروه ۱+۴ برگزار می‌شود و آمریکا هم که نمایندگان ایران به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای با آن مذاکره نمی‌کنند، به طور غیرمستقیم در گفت‌و‌گوها حاضر خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره وضعیت کنونی مذاکرات گفته است “در چهار حوزه رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات، تضمین ها، راستی آزمایی و همچنین موضوع هسته ای پیشرفت هایی داشته ایم که در برخی از حوزه ها پیشرفت‌ها کم و در برخی حوزه‌ها پیشرفت‌ها زیاد بوده است”.

هدف از احیای توافق برجام رفع تحریم‌های هسته ای ایران در برابر توقف برخی از جنبه های برنامه هسته‌ای ایران است.

این مذاکرات با پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور ی دمکرات آمریکا در بهار ۱۴۰۰ آغاز شد اما با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به مدت ۵ ماه متوقف شد.

ایران می‌گوید هدف اصلی از احیای برجام فروش نفت و دسترسی به درآمدهای آن است.

دور جدید تحریم‌های آمریکا که با خروج ایالات متحده از توافق برجام در بهار ۱۳۹۷ آغاز شد، باعث سقوط فروش نفت و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران شده .

این تحریمها باعث شده صادرات نفت ایران از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال به کمتر از ۸ میلیارد دلار برسد. دسترسی به همین مقدار پول هم به دلیل تحریم‌های بانکی به سختی ممکن بوده است.

معاون وزارت خارجه کره جنوبی عازم وین شد
خبرگزاری رسمی کره جنوبی گزارش داده که معاون وزارت خارجه این کشور برای دیدار و گفتگو با مذاکره‌کنندگان توافق برجام که نشست آن در وین در حال برگزاری است، عازم اتریش شده است.

کره جنوبی عضو توافق هسته‌ای برجام نیست اما بخش بزرگی از دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور است.

دلیل انسداد این دارایی ها که مربوط به صادرات نفت ایران به کره جنوبی بوده، تحریم های مالی و بانکی ایالات متحده آمریکا علیه ایران است.

تحریمهای نفتی و بانکی ایران باعث شده بخشی از پولهای ایران در بانک های خارجی همچون کره جنوبی و ژاپن مسدود و دستیابی به این منابع به اختلافی میان دو طرف تبدیل شود.

ایران مکررا از همراهی سئول با تحریم‌های یکجانبه آمریکا انتقاد کرده و از کره جنوبی خواسته در مسیر کمک به دسترسی ایران به دارایی‌هایش در بانک‌های کره جنوبی بیشتر تلاش کند.

ایران به ویژه خواهان آن شده تا ایران بتواند با دسترسی به دارایی‌هایش از آنها برای خرید دارو و دیگر کالاهای ضروری استفاده کند.

چند ماه پیش در بحبوحه اختلافات ایران و کره جنوبی بر سر مسدود شدن دارایی های ایران در کره جنوبی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران ، دستور داد تا واردات لوازم خانگی از کره‌جنوبی ممنوع شود.

البته در آن زمان گفته شده بود که این دستور در چارچوب حمایت از شرکت‌های لوازم خانگی داخلی صورت گرفته است .