اولین جمعه اعتراضی ۱۴۰۲ در زاهدان با شعارهای ضد حکومتی

مردم زاهدان روز جمعه در تظاهرات اعتراضی خود شعارهایی از این دست سر دادند: «مرگ بر دیکتاتور»، «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «این ملت آزادی می‌خواد، کشور آبادی می‌خواد»، «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه»، «حکومت بچه‌کش نمی‌خواهیم»، «مرگ بر جمهوری اعدامی»، «سید علی قاتله، حکومتش باطله»، «می‌میریم می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم» و «سلطنت، ولایت، یک‌صد سال جنایت».

در نخستین جمعه اعتراضی زاهدان و گالیکش استان گلستان معترضان علیه حکومت و خامنه‎‌ای شعار دادند. اینترنت در زاهدان دچار قطعی و اختلال شد و خطبه‌های نماز جمعه مولوی عبدالحمید که از اینستاگرام در حال پخش بود، قطع شد.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز جمعه ۴ فرودین در نخستین نماز جمعه سال  ۱۴۰۲ به  کشتار معترضان و برخورد‌های خشن با دستگیرشدگان در سال گذشته اشاره کرد و آن را “اشتباه و گناه سنگین” حکومت دانست.

عبدالحمید در ادامه صحبت‌های خود اعتراض مسالمت‌آمیز را حق قانونی مردم دانست و از برخورد حکومت با معترضان انتقاده کرد. در این رابطه او به کشته‌شدگان زاهدان هم اشاره کرد و آن را “سنگین‌ترین گناهی دانست” که اتفاق افتاده است. 

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین گفت: «مردم زیادی در این سال عزادار شدند و برخلاف سنت و فرهنگ نوروز که به خاطر آمدن سال نو خوشحالی می‌کنند، بسیاری بر سر مزارها بوده و گریه می‌کردند.» 

عبدالحمید همچنین اظهار امیدواری کرد سال ۱۴۰۲ سالی باشد که مردم ایران همه مشکلات را پشت سر بگذارند. 

اینترنت در زاهدان قطع شد

کانال تلگرامی “رصد بلوچستان” روز جمعه ۴ فرودین (۲۴ مارس) گزارش داد مقامات امنیتی اقدام به قطع اینترنت شهر زاهدان کردند ولی مردم همانند هفته‌های گذشته در مصلی حضور یافته‌ و پس از اقامه نماز جمعه علیه حکومت شعار دادند.

رصد بلوچستان در ادامه گزارش‌های خود نوشته است “مردم در اولین جمعه ماه  رمضان و با زبان روزه به خیابان‌ها آمده و خواستار سرنگونی حکومت خامنه‌ای و برچیده شدن ظلم در این ماه مبارک” شدند.

معترضان بلوچ شعارهایی همچون “مرگ بر سپاهی و بسیجی”، “این آخرین پیامه هدف کل نظامه” “می‌میریم می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم” و “مرگ بر خامنه‌ای”، “مولانای باغیرت حرف تو حرف ملت” سردادند.

معترضان در زاهدان برای بیست و پنجمین بار به خیابان‌ها آمدند و اعتراض کردند. جمعه‌های اعتراضی پس از کشتار بلوچ‌ها در ۸ مهر ۱۴۰۱ آغاز شد.

گروه رسانه‌های “حال وش” که اخبار مربوط به بلوچ‌ها را پوشش می‌دهد تعداد کشته‌شدگان احراز هویت شده اعتراضات زاهدان و خاش در جمعه خونین را دستکم ۱۲۱ نفر اعلام کرده است. بیش از ۳۰۰ تن نیز مجروح شدند که حدود ۱۵ نفر از آنان از ناحیه چشم جراحت برداشتند.

سربازی: بلوچ‌ها خواهان عدم تمرکزگرایی هستند

حبیب‌الله سربازی یکی از فعالان سیاسی شناخته‌شده میان شهروندان بلوچ در گفتگو با دویچه وله می‌گوید، در نخستین اعتراضات سال ۱۴۰۲ از باید منتظر “شکل‌گیری یک سری صف‌بندی‌های جدیدی” باشیم. او تاکید می‌کند مردم شعار “ولایت، سلطنت، یکصد سال جنایت” را سر دادند و “در پلاکاردی خواهان برچیده شدن سیستم مرکزگرایی شدند”.

سربازی افزود: «به نطر می‌آید که از زمانی که سیستم مرکزگرایی در ایران روی کارآمده وضعیت سیستان و بلوچستان روز به روز بدتر شده است چون همه رسیدگی‌ها برای مرکز بوده و حتی همین الآن هم پروژه  انتقال آب هلیل‌رود که تالاب جازموریان را به کلی خشک می‌کند به صنایع مرکز در راستای سیاست مرکزگرایی است. اینها پروژه‌های سسستم مرکزگرایان هستند که وضعیت بلوچستان را با چالش مواجه کرده است.»

ادامه اعتراضات ترکمن‌ها و بلوچ‌ها در گالیکش

هم‌زمان با زاهدان اعتراض‌ اهل سنت ترکمن و بلوچ در گالیکش استان گلستان نیز ادامه داشت.

توهرا، “فعالان حقوق بشر ترکمن‌صحرا” در توییتی نوشته است معترضان ترکمن و بلوچ در اعتراضات خود در گالیکش خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

گرگیج خواستار شکسته شدن اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شد

مولانا گرگیج در نماز جمعه ۴ فروردین خواستار شکستن اعتصاب غذای وحید بهشتی و زندانیان سیاسی شد.

گرگیج گفت: «این افراد اعتصاب را تنها راه رسیدن به خواسته‌های خود می‌دانند، لذا خواهان شکستن اعتصاب این عزیزان هستیم و امروز هم مردم ضمن روزه در اعتصاب هستند به امید آنکه به خواسته‌های خود برسند.»

 وحید بهشتی، فعال سیاسی از روز پنج‌شنبه ۲۳ فوریه با خواست قرار دادن نام سپاه در لیست تروریستی مقابل وزارت خارجه بریتانیا در لندن تحصن و اعتصاب غذا کرده است.

“حکومت‌ها هم مثل فصل‌ها تغییر می‌کنند”

مدیر دارالعلوم فاروقیه با اشاره به سال نو و آمدن بهار گفت: «همانطور که فصل‌ها تغییر می‌کنند حکومت‌ها نیز تغیر می‌کنند، پس ظلم و گرفتن رشوه و رانت‌خواری و فسادهای کلان را متوقف کنید و قضات در دادگاه نیز قضاوت درستی داشته باشند.»

این عالم برجسته اهل سنت کشور در ادامه خواستار آزادی زندانیان سیاسی و پایان دادن پرونده‌سازی برای آنان شد.

برگرفته از: دويچه‌وله، زمانه