گزارش جشن اول ماه مه در بروکسل (بلژيک)

در جشن اول ماه مه بروکسل:

نه به تبعیض، بی عدالتی و جنک، آری به یک جهان بهتر، انسانی‌تر، برابر و مدرن

حضور کارگران و مزدبگیران و نقش آن‌ها در جوامع جهانی اهمیت فراوانی دارد. برای بسیاری اول ماه مه روز کارگر یادآور مبارزه کارگران و مزدبگیران علیه تبعیض، بی عدالتی و حقوق کار در جهان است. سندیکاها، اتحادیه ها، تشکل‌های کارگری، احزاب، سازمان‌ها و تشکل های سیاسی و دموکراتیک در سراسر جهان این مناسبت مهم و پر اهمیت سیاسی را با توجه به امکانات خود جشن می گیرند. در بلژیک اول ماه مه تعطیل رسمی است و انواع فعالیت‌های سیاسی، هنری و فرهنگی برای بزرگداشت این روز در شهرهای مختلف این کشور برگزار می‌شود.

امسال نیز همانند سالهای گذشته، جشن اول ماه مه توسط بزرگترین سندیکای کارگری بلژیک ” اف. ژ. ت. ب.”، در بروکسل به‌شکلی باشکوه در برابر کتابخانه‌ی ملی در یک پارک و در نزدیکی مرکز شهر بروکسل برگزار شد. برای برگزاری این جشن، پیشتر از همه‌ی طیف‌های سیاسی و مترقی بلژیکی و خارجی ساکن بروکسل دعوت به عمل آمده بود که مشترکاً و با همراهی با سندیکای “اف. ژ. ت. ب.”، این جشن فرخنده را هر چه باشکوه‌تر از طریق برپایی چادرها و غرفه های تبلیغاتی، سیاسی و فعالیت‌های هنری و غیره برگزار کنند، تا از این طریق وجه همبستگی بین‌المللی در روز کارگر برجسته تر شود. فضای جشن بروکسل دمکراتیک و صمیمانه بود. در این تجمع بزرگ چند هزار نفری انواع برنامه‌های سیاسی، تفریحی، هنری، فرهنگی و مطبوعاتی برگزار شد.

جشن بزرگ سندیکا، سرشار از همبستگی، دوستی، شادی، تبادل فرهنگی و سیاسی میان شرکت کنندگان در مراسم بود. چندین کنسرت با خوانندگان معروف از سبک‌های مختلف در طول مراسم برگزار شد و انواع برنامه‌های هنری متنوع به اجرا در آمد و نیز فعالیت های گوناگون بسیاری برای کودکان و شرکت‌کنندگان در جشن به اجرا در آمد. حضور گسترده شهروندان بلژیکی و خارجی در این جشن بزرگ کارگری بسیار بارز بود. وسایل ارتباط جمعی بلژیکی این جشن بزرگ سندیکایی را پوشش خبری و تصویری دادند.

در مراسم جشن پر شکوه اول ماه مه ۲۰۲۳، “جمهورىخواهان سکولار و دموکرات ایران در بلژیک” با برپایی غرفه ای حضور فعال داشتند. در غرفه شعارها و تراکت های تظاهرات که به زبان فرانسه و فارسی بود بدین قرار بودند: دفاع از حق اعتصاب و اعتراض و تظاهرات، ایجاد سندیکاهای آزاد و مستقل و مطالبه‌ی آزادی فوری و بی‌قید و شرط فعالین سندیکایی، صنفی، مدنی، حقوق بشری، محیط زیستی و سیاسی در ایران، آتش بس فوری در جنگ اوکراین، گفتگو و مذاکره برای صلح، همچنین شعارهایی علیه اخراج های گسترده، امنیت شغلی کارکنان، لغو قرار دادهای موقت و سفید امضا و افزایش دستمزد، مطابق با افزایش تورم و برابری دستمزد زنان و مردان و ممنوعیت کار کودکان به زبان فرانسه نیز وجود داشت. افزون بر این، پلاکاردهایی در دفاع از آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، لغو حکم اعدام، دفاع از جننبش زن، زندگی، آزادی، در درون و بیرون از غرفه، نصب شده بود. در طول جشن یک متن پتیشن به زبان فرانسه در دفاع از حقوق کار، آزادی سندیکالیست های زندانی و همه زندانیان سیاسی- عقیدتی به امضای حاضرین در جشن رسید و چند صد نفر از حاضرین در جشن آنرا امضا زدند. و آن متن به سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل ارسال شد.

برخی از نمایندگان پارلمان و سنای بلژیک و شخصیت‌های بلژیکی به غرفه جمهورىخواهان سکولار و دموکرات ایران آمدند و از مبارزات فعالین سندیکایی و از حق تشکیل سندیکا در ایران، آزادی زندانیان سیاسی و از جنبش زن، زندگی، آزادی، اعلام حمایت کردند. طیف های مختلفی از ایرانیان از هنرمندان، شاعران، فعالین سیاسی، مدنی و اجتماعی در این جشن حضور داشتند و همبستگی خود را با مبارزات فعالین سندیکایی و اجتماعی در ایران اعلام کردند.

علاوه بر غرفه جمهورىخواهان سکولار و دموکرات ایران در بلژیک، گروه دیگری از کنشگران ایرانی با نام زن، زندگی، آزادی با برپایی چادری در این مراسم شرکت فعال داشتند. به درخواست گروهی از زنان ایرانی و در همبستگی با مبارزات زن، زندگی، آزادی، برنامه زیبایی در برابر غرفه جمهورىخواهان سکولار و دموکرات ایران به نمایش گذاشته شد که بسیار مورد توجه حاضرین در جشن قرار گرفت.

جمهوری‌خواهان سکولار و دموکرات ایران در بلژیک، اعلامیه ای به مناسبت اول ماه مه انتشار داده بود و در آن ضمن اعلام همبستگی با جنبش کارگری، معلمین و دیگر مزدبگیران اعلام کرد:
*جنبش «زن، زندگی، آزادی» را در راستای مطالبات آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه در ایران می‌بینیم و از آن پشتیبانی می‌کنیم،
*جنبش‌های مطالبه‌محور کارگران، معلمان، زنان، دانشجویان و سایر اقشار و گروه‌های مترقی را با اهمیت و در مسیر تحول سیاسی در ایران ارزیابی می‌کنیم،
*خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط همه زندانیان سیاسی – عقیدتی و مدنی هستیم، *سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی را در راستای تحمیل فقر و فلاکت بر مردم برای گریز از پرتگاه ارزیابی می‌کنیم و تداوم این سیاست‌ها و در نتیجه تداوم فشارهای اقتصادی بر طبقات فرودست جامعه را محکوم می‌کنیم و برای تغییر آن مبارزه می‌کنیم،
*تحریم‌های اقتصادی علیه مردم ایران را نه در راستای تضعیف جمهوری اسلامی که موجبات افزایش فشار اقتصادی بر مردم ایران می‌دانیم و خواهان توقف آن هستیم،
*از منشور مطالبات حداقلی ۲۰ تشکل، سازمان و گروه صنفی در ایران حمایت می‌کنیم و آن را انعکاس مطالبات اقشار و طبقات فرودست و نیروهای سیاسی مترقی می‌دانیم.

در تمام مدت برگزاری جشن اول ماه مه، ترانه سرودهای ایرانی و فرانسوی متعلق به جنبش کارگری و دیگر جنبش های اجتماعی به طور مرتب پخش شد. شرکت کنندگان در جشن اول ماه مه در بروکسل به اشکال گوناگون از طریق بحث و گفتگو، پخش تراکت، اعلامیه، فروش روزنامه‌های کاغذی، کتاب، اجرای موزیک، رقص و… به زبان ها و رنگ های مختلف، اما به یک صدا می‌گفتند که ما این جهان سراسر از فقر، تبعیض، ستم، بهره‌کشی و جنگ را نمی‌خواهیم و برای یک جهان بهتر، انسانی‌تر، برابر، مدرن مبارزه می‌کنیم.

گزارش: از علی صمد

یازده اردبیهشت ۱۴۰۲ برابر اول ماه مه ۲۰۲۳