همجنسگراستیزی سیاسی در پرونده رضا ثقتی و اشتراک هموفوبیا جمهوری اسلامی و اپوزیسیون راست

ديدگاه

از همین رو دموکراسی‌خواهان ایرانی باید جبهه متحد و متشکل‌ ضدفاشیسم را تشکیل دهند که نه تنها صدای تکثر فرهنگی و زبانی در جغرافیای ایران باشند بلکه صدای تکثر جنسی و جنسیتی در ایران را هم منعکس کنند، چرا که دموکراسی در ایران هرگز محقق نخواهد شد مگر آن که حقوق از دست رفته سیاسی و اجتماعی تمام بخش‌های جامعه به آن‌ها داده شود

آرتمیس زرین‌کوب – فعال اکو-سوسیالیست و فعال حقوق کوئیر

همجنسگراستیزی سیاسی در پرونده رضا ثقتی و اشتراک هموفوبیا جمهوری اسلامی و اپوزیسیون راست!

دیگر کمتر کسی است که ماجرای فیلم منتشر شده از رابطه جنسی رضا ثقتی مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان با یک پسر را ندیده باشد، انتشار این فیلم کافی بود تا نگاه‌ها و تفکرات هموفوب چه از درون باندهای رقیب درون حکومت و چه باندهای مخالف حکومت خود را نمایان کند.

اصلاح‌طلبان در پاسخ به رقیب حکومتی خود اصولگرایان گفتند که این فیلم را ببینید تا کمتر دهان خود را باز کنید و به مخالفان و معترضان بگویید میخواهید لخت شوید و برای همجنس‌بازی اعتراض میکنید!

فعالان مذهبی منتقد و مخالف رژیم جمهوری اسلامی ایران نیز گفتند بار دیگر ثابت شده که ما با یک رژیم که اخلاقیاتی برای آن معنا ندارد و لواط‌کار است روبرو هستیم که بی اخلاقی از آن می‌بارد.

همچنین اپوزیسیون به ظاهر سکولار و دموکراتیک هم از قافله عقب نماند و گفت رضا ثقتی تنها همجنس‌بازی که درون جمهوری اسلامی حقوق برابر دریافت کرده و این حکومت حکومت مفعولان و همجنس‌بازان است که برای نابودی فرهنگ ایرانی آمده‌اند!

بخشی دیگر از همین اپوزیسیون به ظاهر دموکراسی‌خواه هم خواهان حکم اعدام برای رضا ثقتی شدند و گفتند که همانگونه حکم رابطه با همجنس اعدام است باید رضا ثقتی هم توسط جمهوری اسلامی ایران اعدام شود!

این گفتارها تنها یکی از هزاران گفتاری است که از زمان انتشار فیلم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و خود نشان میدهد همجنسگراستیزی سیاسی تنها مخصوص حکومت جمهوری اسلامی ایران نیست و برخی از اپوزیسیون آن مخصوصا اپوزیسیون راست نیز از آن برای تخریب استفاده میکند! سکوت احزاب چپ سوسیالیست و مارکسیست ایرانی در مقابل این گفتمان هموفوب اپوزیسیون راست بدون شک من را به حیرت وا داشت، چرا که اگر در هر کشور سکولار دموکراتیکی بود قطعا باید اکنون تمام اپوزیسیون چپ بر سر اپوزیسیون راست آوار میشد! این سکوت خود بیانگر این است که جامعه کوئیر در مقابل هموفوبیا تنها خود و فعالین خود را دارد و نباید چشم امید به احزاب به اصطلاح مترقی اپوزیسیون داشته باشند!

این گفتمان‌ها به وضوح همان گفتمان راست افراطی اروپا و آمریکا را علیه جامعه کوئیر بازتولید و تکرار کرد، به گونه‌ای سخن گفته شد که گویا رابطه جنسی با همجنس یک مصیبت و رذالت اخلاقی است که اگر هر فردی داشته باشد نشان از آن دارد که فرد از نظر اخلاقیات دچار انحرافات شده و کرامت انسانی ندارد!

همچنین این مخالفان به اصطلاح دموکرات حتی از هموفوبیا پا را فراتر گذاشته و در حالی همواره از لغو حکم اعدام دفاع می‌کنند اما حال نوبت به یک رفتار جنسی همجنسگرایانه رسیده مدافع سرسخت اعدام می‌شود و به این مورد فکر نمیکند که طبق قوانین فقه اسلامی که در سال ۱۳۹۲ اصلاح شده و فرد فاعل اعدام نمیشود و این فرد مفعول است اعدام میشود! در واقع این افراد نه مجازات رضا ثقتی بلکه اعدام و مجازات پارتنر او را فریاد زدند که خود قربانی این ماجرا است!

همچنین جمهوری اسلامی ایران در واکنش این فیلم فورا رضا ثقتی را برکنار کرده و به او تذکر زبانی را داده است! جمهوری اسلامی ایران در حالی به این پایور خود تذکر را داده است که اگر دو فرد عادی باهم رفتار جنسی همجنسگرایانه داشته باشند با شدیدترین نوع ممکن سرکوب میشوند، این برخورد مقامات تهران خود به خوبی بروکراسی و سرکوبگر بودن رژیم تهران و مصونیت پایوران این رژیم در مقابل قانون را نشان میدهد، مصونیتی که هر آن که برای سایر اعضای جرم است را برای پایوران رژیم ولایی جرم‌زدایی می‌کند!

پیمان بهبودی مدیر کانال تلگرامی «رادیو گیلان» در گفت‌وگو با صدای آمریکا در مورد رضا ثقتی موارد جدیدی را منتشر کرده است، وی گفت:« رضا ثقتی شرکای جنسی متعدد داشته که بازداشت شده‌اند و ویدئو را یکی از آنها در اختیار او گذاشته است،وی همچنین اعلام کرد که ویدئوها «سه هفته پیش» از انتشار به دست این رسانه رسیده و با تصمیم گروهی، بخشی از «۱۳ ویدئو» انتشار یافته است.

سردبیر کانال تلگرامی «رادیو گیلان» که در آلمان فعالیت می‌کند، با اشاره به سابقه رضا ثقتی در «گردان عاشورا» و «بسیج» گیلان، گفت که تصویر هفت مرد دیگر که با او ارتباط جنسی داشته‌اند، منتشر شده و همگی آنها بازداشت شده و «اعتراف کرده‌اند» و «یکی از آن‌ها می‌خواسته در دستشویی دادگاه خودکشی کند» که فهمیده‌اند و مانع شده‌اند.

پیمان بهبودی هویت فرد مذکور را «مداح» معرفی کرده و گفته که سابقه ارتباط آنها «به سال‌ها» قبل و به «پیش از مدیرکل شدن ثقتی» برمی‌گردد.

او همچنین به صدای آمریکا گفت که محل ضبط ویدئوهای منتشر شده «مهمان‌سرای وزارت ارشاد نبوده» بلکه خانه جدید رضا ثقتی بوده و در زمان ضبط ویدئو که به «۱۰ روز بعد از خاک‌سپاری هوشنگ ابتهاج» است، «در حال اسباب‌کشی به آن خانه» بوده است.

سردبیر «رادیو گیلان» تأکید کرده که فیلم را از «یکی از افرادی که مورد تعرض ثقتی قرار گرفته» و به گفته او «در همین فیلم هنرنمایی می‌کند» گرفته که اکنون نیز در اداره اطلاعات در «بازداشت است.»

به گفته او، این فرد که ویدئو را به پیمان بهبودی داده، به او گفته که «سال‌ها با ثقتی ارتباط نامشروع داشتم و دیگر خسته شدم» و «چون بسیجی بودم، ایشان به من قول داد که برای سربازی تو کاری می‌کنم که در یکی از همین پایگاه‌های مقاومت بتوانی خدمت بکنی و به جای دور نروی.»

آن‌چه در این گفتارها مشخص است مانند پرونده سعید طوسی قاری قرآن بیت خامنه‌ای تجاوزی رخ نداده و بر خلاف آن چه پیمان بهبودی می‌گوید تعرضی نیست بلکه یک رابطه جنسی همجنسگرایانه رضایتمندانه بوده که خود یک واقعیت مهم را پیشاروی جامعه میگذارد و آن هم این است همجنسگرایان و اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در تمام اقشار جامعه هستند و وجود دارند و نمیشود آن را کتمان کرد!

واقعیت دومی آشکار شد سیاست ناکام اسلامیزه کردن جامعه است که حتی جمهوری اسلامی با چهار دهه تبلیغات نتوانسته‌ افراد و پایوران خود را مجبور به زیست دگرجنسگرایانه اسلامی مورد نظر خود کند و در زیر پوست این حکومت خودکامه و زندگی شخصی تمام پایوران یک زیست مدرن مانند تمام مردمان جهان برخوردار هستند!

اما حتی این زیست در زیر پوست حکومت برای پایوران با زیست پنهانی سایر اعضای جامعه برابر نیست، چرا که همجنسگرا حکومتی یا کسی‌که زیست همجنسگرایانه و یا رفتار جنسی همجنسگرایانه دارد اگر وابسته با حکومت باشد ترسی ندارد چرا که ساختار حکومت راحت آن را تبرئه میکند و اگر مدرک عادی باشند با مشت آهنین سرکوب میشوند! که خود نشان از دورویی و تزویر حاکمیت مذهبی ایران است!

فارغ از این دورویی و تزویر رژیم ایران که برای همگان آشکار است، انتشار این موضوع بار دیگر زنگ خطر فاشیسم هموفوب در ایران با به صدا درآورد! این صدا دیگر نه صدای حکومتی‌ها و یا ارتش سایبری رژیم ایران بلکه بدون شک صدای اپوزیسیون راست سرنگونی‌طلب است که ادعا آلترناتیو دموکراتیک و سکولار را دارد اما در هموفوبیا روی دیگر جمهوری اسلامی ایران است!

در واقع جامعه کوئیر ایران علاوه بر دیکتاتوری هموفوب جمهوری اسلامی حاکم بر ایران باید با تفکر هموفوبیک حاکم بر اپوزیسیون که خود در موضوع هموفوبیا یک جمهوری اسلامی است مقابله کند! چرا که این تفکر نه تنها در موضوع اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، بلکه در حقوق ملیت‌های مختلف ایرانی و حقوق زنان و تکثر در ایران هم نشان داده ادامه راه همان جمهوری اسلامی ایران است!

از همین رو دموکراسی‌خواهان ایرانی باید جبهه متحد و متشکل‌ ضدفاشیسم را تشکیل دهند که نه تنها صدای تکثر فرهنگی و زبانی در جغرافیای ایران باشند بلکه صدای تکثر جنسی و جنسیتی در ایران را هم منعکس کنند، چرا که دموکراسی در ایران هرگز محقق نخواهد شد مگر آن که حقوق از دست رفته سیاسی و اجتماعی تمام بخش‌های جامعه به آن‌ها داده شود، از همین رو باید برای رسیدن به این هدف مهم و والا تمام تلاش خود را کرد و بر اساس آن گام برداشت.