فعالان دانشجویی هدف ماشین سرکوب جمهوری اسلامی

ماشین سرکوب جمهوری اسلامی دهه‌هاست که دانشجویان را هدف می‌گیرد٬ و حالا همزمان با چهل و دومین سالگرد انقلاب ۵۷ هم خبر محکومیت دو دانشجوی دیگر رسانه‌ای می‌شود٬ انقلابی که آزادی ایران و ایرانیان یکی از شعارهایش بود اما در عمل افرادی را که خواستار آزادی بودند٬ دربند کشید.

دانشجویانی که به دلیل کمترین انتقاد یا کوچکترین اعتراضی زندانی می‌شوند.

مانند پریسا رفیعی که حتی در زندان هم برایش پرونده‌ای جدید تشکیل و به تحمل حبسی دیگر محکوم می‌شود٬ ۱۵ ماه زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به این دلیل که پس از آزادی موقتش از شرایط بازداشتگاه‌ نوشت و از آنچه بر زندانیان زن می‌گذرد.

پریسا رفیعی دانشجوی دانشگاه تهران است که زمستان ۹۶ سه هفته در بازداشت بود٬

او در پرونده نخست خود به دلیل شرکت در اعتراضات دانشجویی به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم نهایتا با تخفیف٬ به یک سال حبس کاهش یافت و او از تیرماه امسال این محکومیت را در زندان اوین می‌گذراند.

اما حالا در پرونده جدیدش ۱۵ ماه حبس دیگر هم به آن محکومیت اضافه شده ‌است.

سها مرتضایی دیگر فعال دانشجویی است که به تحمل زندان محکوم شده٬ تنها به دلیل اینکه در محوطه دانشگاه تهران دست به تحصن زده بود٬ به این دلیل که روی جدولی در دانشگاهش نشسته بود و پلاکاردی در دست داشت که روی آن از «تبعیض و بی‌عدالتی» علیه خود نوشته بود٬ از محرومیتش از تحصیل.

سها مرتضایی دانش‌آموخته رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل از تحصیل در مقطع دکترا محروم شده است.

او به دلیل اعتراض به این موضوع در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شد و محکوم به شش سال زندان.

و حالا این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید و به وکیل او ابلاغ شده است.

از بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی٬ دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف نیز ۱۰ ماه می‌گذرد و این دو دانشجو همچنان در وضعیتی بلاتکلیف در زندان اوین به سر می‌برند.

قوه قضاییه ایران آنان را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و نگهداری اقلام انفجاری متهم کرده است٬ اتهامی که خانواده‌ها آن را رد می‌کنند.

نازنین محمدنژاد دیگر فعال دانشجویی است که دو ماه در بازداشت بود و هفته پیش موقتا آزاد شد٬ با وثیقه‌ای سنگین به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان.

اسامی بسیارند٬ دانشجویانی که طی سال جاری بازداشت شده‌اند یا برایشان احکام زندان صادر شده٬ به اتهام‌هایی تکراری که مبنای همه آنها فعالیت‌های دانشجویی یا اعتراض‌های مدنی این افراد بوده است.

شهاب‌الدین نظری٬ محمد خانی٬ کامیار ذوقی٬ محمد شباهتی٬ رقیه نفری٬ محمد داوری٬ مصطفی هاشمی‌زاده٬ امیرحسین شریفی و ابوالفضل نژادفتح تنها نام چند تن از دانشجویانی است که طی حدود یک سال گذشته در سراسر ایران بازداشت و به تحمل زندان محکوم شده‌اند.

دلیل بازداشت و محکومیت این افراد فعالیت‌های دانشجویی‌ آنان بوده است یا فریاد دادخواهی‌شان برای ۱۷۶ قربانی‌ای که هواپیمایشان در آسمان تهران با موشک‌های سپاه پاسداران هزاران تکه شد و همچنین حمایت از مردمی که در آبان خونین ۹۸ پاسخ اعتراضشان را با گلوله و مرگ دریافت کردند.

وقایعی که سال ۹۸ را به سالی پر از خبرهای نفس‌گیر تبدیل کرد اما هنوز در هیچ کدام از این موارد عاملان و آمران آن فجایع معرفی و دادگاهی نشده‌اند.

و در همین حال دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان به آن وقایع ذره‌ای درنگ نکردند و از پاییز سال ۹۸ تاکنون ده‌ها تن را تنها به دلیل درخواست‌شان برای شفاف‌سازی و اجرای عدالت بازداشت و زندانی کرده‌اند.

مهتاب وحیدی راد