ایران درگیر بارش‌های سیل‌آسا : دست‌کم ۱۰ نفر در استان‌های جنوبی جان باختند

رسانه‌های دولتی ایران روز سه‌شنبه ۴ ژانویه (۱۴ دی) خبر دادند که دست‌کم ۱۰ نفر در جریان سیل و آبگرفتگی در استان‌های جنوبی کشور جان باخته‌اند.

بر اساس گزارش منابع خبری، بارش‌های شدید در ایران باعث وقوع سیل و آبگرفتگی در ۱۴ استان این کشور شده است.

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس ایران گفت که در پی وقوع سیل و بارندگی چند روز گذشته در استان‌های فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان شماری از شهروندان ایرانی مفقود و شماری دیگر مجروح شده‌اند.

به گفته مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، استان‌های بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، قزوین، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی درگیر سیل هستند.
برخی مسئولان دولتی گفته‌اند که بارش‌های شدید چند روز گذشته به زمین‌های کشاورزی، زیرساخت‌های شهری و روستایی، راه‌های مواصلاتی، واحدهای مسکونی و در نهایت زندگی عادی مردم آسیب فراوانی رسانده است.

از همین رو پیش‌بینی می‌شود که فعالیت سامانه بارشی اخیر در ایران، میلیاردها تومان خسارت برجای گذاشته باشد.

آقای ولی‌پور به تلویزیون ایران گفته است که هلال احمر تاکنون برای بیش از ۳ هزار نفر اِسکان اضطراری فراهم کرده است و بیش از ۲۰ هزار نفر هم کمک‌های امدادی دریافت کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده از ایران نشان می‌دهد که نیروهای سازمان هلال احمر در حال برپایی چادر در سالن‌های ورزشی و کمک به خودروهای گرفتار در جاده‌های سیل‌زده هستند.

یک مقام سازمان هواشناسی ایران گفته است که انتظار می‌رود بارش‌ها تا روز جمعه ادامه داشته باشند.
بدی آب و هوا در روزهای گذشته نه تنها مناطق جنوبی ایران بلکه کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس را هم تحت تاثیر قرار داده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بارش شدید باران در امارات عربی متحده باعث وقوع سیل در این کشور شده است.

اگر چه ایران در دهه گذشته با خشکسالی‌های پی‌درپی مواجه بوده اما سیل‌های منظمی را نیز تجربه کرده است.

وقوع سیل شدید در جنوب ایران در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۷۶ کشته بر جای گذاشت و خسارتی به بار آورد که بیش از ۲ میلیارد دلار برآورد شده است.